شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: دوشنبه, 8 آوریل 2019 / ساعت 00:46:15
  • شناسه خبر: 4523

فرش دستبافت و هیولای هزار سر مشکلات

با وجود مشغله های دنیای جدید و دغدغه های جهان صنعتی در خارج وداخل کشور نام ایران با فرش گره خورده است ، فرش علاوه بر جنبه های اقتصادی معرف فرهنگ اصیل ایرانی و توانمندی های فوق العاده ایرانیان است به عبارتی صنعت فرش ایران نماد فرهنگ اصیل ایران زمین است. ایجاد اشتغال یکی از […]

با وجود مشغله های دنیای جدید و دغدغه های جهان صنعتی در خارج وداخل کشور نام ایران با فرش گره خورده است ، فرش علاوه بر جنبه های اقتصادی معرف فرهنگ اصیل ایرانی و توانمندی های فوق العاده ایرانیان است به عبارتی صنعت فرش ایران نماد فرهنگ اصیل ایران زمین است.

ایجاد اشتغال یکی از محورهای اصلی سیستمی نظام بوده است در این میان صنعت فرش دستباف از صنایع کاربر و ارزشمند و یکی از پر در آمد ترین صادرات کشور به شمار میرود که با هزینه ای اندک و استفاده از تجهیزات ساده در کارگاه های بافندگی موجب اشتغالزایی قابل ملاحظه ای در اقتصاد کشور می شود.

این صنعت علاوه بر قالیبافانی فعالیت ها و مشاغل جانبی دیگری نظیر رنگ فرش نخ ریس طراح چله کش حتی صادر کننده و بازرگان را هم در بر می گیرد که این به نوبه خود نرخ اشتغالزایی درصنعت را افزایش می دهد .

از طرفی فعالان فرش ایران در بدترین شرایط تحریم و بسته شدن بازارهای آمریکا به سراغ باطارهای جدید رفته اند و در همین مدت رقیبی مثل  چین را به خریدار فرش ایرانی تبدیل کرده اند که چند مدتی است با این اوضاع و احوال و رکود اقتصادی در سراشیبی و افول قرار گرفته است .

و در این برهه زمانی این صنعت اندکی مبهم است و شفافیت این موضوع به سراغ حاج خالد چوپانی { قادر} ریس اتحادیه بافندگی فرش دستباف مهاباد رفته ایم .

لطفا با اشاره مختصری به سوابق مدیریتیتان بفرمایید وضعیت صنعت فرش مهاباد چگونه است؟

اینجانب فرزند حاجی رحیم شوانه ، یکی از بزرگترین خاندان ها منطقه  هستم که اصالتا به شغل دامداری مشغول بودند.

از سال ۷۴ به عنوان کارمند تعاونی از سوی جهاد کشاورزی منصوب شدم، سال ۸۶ به عنوان مدیر عامل نمونه در سطح استان انتخاب شدم ، انتخاب به عنوان نماینده صنعت معدن تجارت جهت بازدید از نمایشگاه دموتکس آلمان،۱۵ سال هیات رئیسه اتحادیه کل استان، مدیر نمونه شهرستان در هفته جهاد کشاورزی ، دارای مقاله های متعدد معتبر درزمینه صنعت فرش،۷سال عضوشورای اسلامی شهرستان  و در سال ۹۶ به عنوان یکی از صد کار آفرین نمونه برتر کشوری در سالن همایش بین المللی صدا و سیما برگزیده شدم.

تعداد ۱۹۲ روستا و ۲ بخش مرکزی و خلیفان تحت نطارت ما هست.

طبق آخرین آمار ۵ هزار بافنده فرش که از تعداد ۲۲۰۰ خانواده زیر مجموعه ما هستند از طرفی ۱۶۲۵ کارگاه فعال و ۱۴۵۰ بیمه شده واقعی،۲۰۰خانواده بیمه شده صندوق عشایر و روستاییان ، به عبارتی ۱۸۰۰ خانواده تحت پوشش مجموع هر دو آنهاست البته به جز اتحادیه صنفی شهرستان.

به تبع شرایط موجود گویا مشکلات فراوانی گریبانگیر صنعت فرش دستباف است ،لطفا در اینباره توضیح بدهید؟

مصرف فرش ماشینی و روی آوردن مردم به صنعت فرش ماشینی موجب شده  روزگاران خوش دستبافه های ملی و بافندگان رو به افول برود.

نحوه حمایت دولت در ورود به این دست از مسائل چگونه است؟

بافندگان،تولید کنندگان،صادرکنندگان در حوزه مالیات معاف هستند اما واقعیت امربه تدریج از میزان حمایت های دولتی از فرش بافان کاسته شده ،اما گلایه بیشتر قالیبافان در خصوص دفترچه تامین اجتماعی است ؛ اگر حتی یک روزاز فیشی که هر ماه باید به حساب تامین اجتماعی واریز شود ، با تاخیر مواجه شود  اسم آنها از لیست بیمه شدگان حذف خواهد شد و اگر مجدد برای ثبت نام اقدام کنند موفق نخواهند شد و با پاسخ دولت بودجه کافی برای بیمه کردن افراد جدید ندارد مواجه میشوند،البته این امر سیستمی و از دست ما خارج است.

خطر در کمین بازارهای صادراتی  فرش ایران چگونه است؟

نکته قابل ملاحظه در صادرات فرش تحریم ها، تنگناهای اقتصادی و ریسک بالای صادرات در بعضی از بازارهای هدف مشکلات نقل و انتقال ارز،افزایش هزینه های حمل و نقل و بیمه محصولات ومواردی ازاین دست است.

اگرازصنعت حمایت های لازم و مناسبی صورت نگیرد در آینده نزدیک با وجود کشورهای رقیب تولید کننده این محصول در جهان شاهد افول این صنعت در کشور و از دست دادن بازارهای خارجی خواهیم بود.

تحریم های اقتصادی و بسته شدن بازارهای قدیمی، این صنعت را تا چه حد تحت تاثیر قرار داده است؟

فعالان فرش ایران حتی در بدترین شرایط تحریم و بسته شدن بازارهای آمریکا به سراغ بازارهای جدید رفته اند و در همین مدت رقیبی مثل چین را به خریدار فرش تبدیل کردند وهمچنان امیدوارهستم با استفاده از ابزارهای مختلف به حوزه تجارت مانند اعزام و پذیرش هیات های تجاری ، برگزاری نمایشگاه های برون مرزی ، تبلیغات بازارهای هدف ، شاهد افزایش صادرات و توسعه آن باشیم.

  روند جذب و دوره های آموزشی در سطح شهرستان واستان چگونه بوده است؟

روند جذب بافندگان و کارگاه های تولیدی به صورت رقابتی و تخصیص سوبسید بوده است و دلیل روی آوردن به این امر ایجاد بازاررقابتی شدید است که قطعا تا حدود زیادی چاره سازخواهد بود.

اما در خصوص آموزش، چند دوره به صورت کامل رایگان تحت عناوین مختلف برند فرش وآموزش هیئت مدیره دراستان را برگزار کرده ایم به عبارتی آموزش بیشتر تولید بیشتر و ارز آوری بیشتر.

   درخصوص بسط و توسعه این صنعت در شهرستان چه سیاست و تدبیری اندیشیده اید؟

تسهیلاتی برای تشویق و پشتیبانی بافندگان به مبلغ ۲۰ میلیارد ریال بر اساس تفاهم بانک تعاون اخذ و درحال پرداخت است.

پرداخت بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال وام اشتغالزایی از طریق کارگروه اشتغال و اداره صنعت معدن تجارت برای تولید کنندگان کارگاهای متمرکز و نیمه متمرکز و پرداخت سهام عدالت برای ۱۶۰۰ نفر از طریق تعاون.

در خصوص اشتغالزایی بیشتر در مناطق حاشیه شهر چه اقداماتی صورت گرفته است؟

با توجه به شرایط کنونی، اقتصادی و تنگناهای موجود نیاز به سرمایه اولیه دارد مستلزم حمایت ویژه فرماندار ، نماینده ، شورای برنامه ریزی هست البته به صورت خودکفا ۷۰ نفروارد چرخه اقتصادی و اشتغال شدند اما متاسفانه مجموعه ای مانع ادامه این فعالیت شدند اما حقیقت امر هیج وقت یک دست به تنهایی صدا نمیدهد.

در آخر ضمن تشکر از پایگاه خبری مکریان مهاباد  که این فرصت را در اختیار فعالان صنعت فرش دستبافت مهاباد قرار داده باید بگویم: احیای صنعت فرش همچنان مبهم است، اما ما با وجود تمامی این مشکلات راه خود را  بهتر از گذشته ادامه خواهیم داد .

و امیدوارم مسئولین هر  وگرفتند مردم را فراموش نکنند در یک کلام خدمت صادقانه .

گفت و گو از فردین زاهدیان

انتهای پیام/گفتگو