دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸
www.mokrian.ir

  • تاریخ: شنبه, ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ / ساعت ۰۰:۵۷:۲۵
  • شناسه خبر: 4602

آیا دادستانی مهاباد به پرونده خصوصی سازی کشت و صنعت این شهرستان ورود پیدا می کند؟

  موکریان، مجتمع کشت و صنعت مهاباد یکی از طرح های صنایع تبدیلی کشاورزی قبل از انقلاب است و در ۳دهه اخیر تمامی تولیدات این مجتمع از کیفیت لازم برخوردار بودند، کشت و صنعت مهاباد مجموعه ایست متشکل از چهار شرکت “مجتمع کشت و صنعت مهاباد”، “مجتمع دامداری و صنعتی مهاباد”، “مجتمع هما مرغ مهاباد” […]

 

موکریان، مجتمع کشت و صنعت مهاباد یکی از طرح های صنایع تبدیلی کشاورزی قبل از انقلاب است و در ۳دهه اخیر تمامی تولیدات این مجتمع از کیفیت لازم برخوردار بودند، کشت و صنعت مهاباد مجموعه ایست متشکل از چهار شرکت “مجتمع کشت و صنعت مهاباد”، “مجتمع دامداری و صنعتی مهاباد”، “مجتمع هما مرغ مهاباد” و “مجتمع سردخانه زمزم مهاباد” این پروژه در فرایند زیرساخت سازی اقتصادی غرب کشور که در دهه ٤٠ شمسی فرایند آن بیشتر از پانزده سال بطول انجامید، بصورت ناتمام ساخته شد که وظیفه تامین محصولات فراوری شده کشاورزی و دامداری منطقه غرب کشور را برعهده داشت و حتی صادرات به کشورهای هم جوار نیز در ادامه توسعه فعالیت آن پیش بینی شده بود.
اما واگذاری این مجتمع به بخش خصوصی مشکلات زیادی را به وجود آورده است. به گفته کارکنان وقت مجتمع کشت و صنعت مهاباد از سال ۸۶  که مالکیت آن به بخش خصوصی و بستگان یکی از مقامات دولت نهم واگذار شد، مشکلات این مجتمع به تدریج شروع شده و بارها حقوق و حق بیمه کارکنان و  مطالبات مرغداران نیز به تعویق افتاد.

از همان ابتدای کار طالع نحس خصوصی سازی کشت و صنعت مهاباد با بروز بحران مدیریتی و بدهکاری های کلان مدیران این شرکت و به تبع آن استقراض میلیاردی از چندین بانک و بی توجهی به حقوق کارگران و … هویدا شد.

بدهکاری به دستگاههای خدمت رسان و انباشت بدهی های مالیاتی کم کم چرخ تولید این مجموعه را از حرکت انداخت.

همزمان با تعطیلی واحدهای مختلف این مجموعه و بلاتکلیفی کارگران سر انجام در آذر ماه سال ۹۵ بعد از سالها بحران مدیریتی، عادل سیمین بیل یکی از طلبکاران عمده این مجموعه در ازای طلب ۲۷ میلیارد تومانی اش از کشت و صنعت مهاباد که به دنبال شکایت از این شرکت موفق به اخذ حکم مزایده اموال این شرکت شده بود، توانست با قیمت پیشنهادی ۳۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مالک این شرکت شود.
مزایده ای که اعتراضات کارگران و برخی دیگر از مطلعین را در پی داشت.
در زمان برگزاری مزایده یکی از کارگران این مجموعه به خبرنگار مکریان گفت: آقای سیمین بیل که پیمانکاری کاشت نهال و ایجاد فضای سبز و محوطه سازی کشت و صنعت مهاباد را بر عهده داشته است، با ارائه اسنادی به دادگاه توانست قبل از همه طلبکاران حکم توقیف اموال شرکت را بگیرد و به عنوان خریدار اصلی و با پیشنهاد مبلغ بسیار پائین تر از ارزش واقعی مجتمع، برنده مزایده و صاحب آن شود. هرچند شایعات زیادی در خصوص ارتباط ایشان با مدیریت سابق وجود دارد.
در همین اثنا صاحب جدید مجموعه فالفور بخش هایی از کشت و صنعت را به برخی از فعالان اقتصادی منطقه واگذار کرد. واگذاری هایی که باز هم با اعتراض کارگران همراه شد.
در جریان پیگیری های مستمر خبرنگار پایگاه خبری موکریان مهاباد که منجر به انتشار دهها گزارش و مصاحبه و خبر طی چند ساله اخیر شده است، ابعاد جدیدی از پشت پرده های این واگذاری و مصائب مجموعه کشت و صنعت عیان شد، که حساسیت دستگاه قضا را هم در پی داشت.
حساسیتی که به ورود بازرسان قوه به محتوای این پرونده و جریان مزایده ان ختم شد، هرچند تاکنون اطلاعاتی درباره آن منتشر نشده و شاید پس از واگذاری های مکرر و متعدد و ورود سرمایه ها و مدیران جدید و آغاز بکار مجدد بخش هایی از این مجموعه به صلاح نبوده که نتایج این بررسی ها علنی شوند.

هرچند در این میان سکوت و بی عملی قابل ملاحظه نمایندگان فعلی و سابق مهاباد در مجلس شورای اسلامی و امتناع وی از بهره گیری از اختیارات قانونی شان، خود جای سوالات فراوانی است؛ اما به نظر میرسد در شرایط کنونی و با توجه به تاکیدات صریح مقام معظم رهبری در خصوص ورود بدون اغماض قوه قضائیه به پروندهای خصوصی سازی و اظهارات اخیر ریاست محترم قوه قضائیه که در نشست وی با روسای کل دادگستری‌ها و دادستان‌های سراسر کشور مبنی بر اینکه دستگاه قضا نباید نگاهش فقط به دولت باشد و خصوصی‌سازی‌ها قبل از اینکه به بحران اجتماعی و کارگری تبدیل شوند، باید در دست بررسی سازمان بازرسی و دادستان‌ها قرار گیرند و تاکید دوباره به بازرسان سازمان بازرسی کشور برای جلوگیری سوداگری به سوداگران، باید منتظر ورود دادستان محترم شهرستان مهاباد به پرونده خصوصی سازی و واگذاری آن به طلبکاران تا روشن شدن تمامی ابعاد قضیه باشیم.

انتهای پیام/گفتگو