دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج‌شنبه, 16 می 2019 / ساعت 17:27:22
  • شناسه خبر: 4698

حاتم بخشی فامیلی مسئولان با تسهیلات اشتغالزایی روستائیان

همزمان با انتشار لیست اسامی افرادی که از تسهیلات ارزان قیمت بانکی دولت که با هدف ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر برخوردار شده اند، شائبه هایی در خصوص فامیل بازی و برخی سواستفاده های صورت گرفته در اختصاص این تسهیلات توسط برخی مسئولان فعلی و سابق شهرستان بوکان […]

همزمان با انتشار لیست اسامی افرادی که از تسهیلات ارزان قیمت بانکی دولت که با هدف ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر برخوردار شده اند، شائبه هایی در خصوص فامیل بازی و برخی سواستفاده های صورت گرفته در اختصاص این تسهیلات توسط برخی مسئولان فعلی و سابق شهرستان بوکان مطرح شد که برخی واکنش هایی رسانه ای را در پی داشته است.

خبرنگار موکریان بر اساس وجود تعدادی از اسامی وام گیرندگان که مشابه نام یکی از مسئولان شهرستان بود، جهت بررسی طرح های اشتغالزایی به روستای “اورته کند” مراجعه کرده تا ضمن بررسی و صحت سنجی اطلاعات منتشر شده ار نزدیک در جریان طرح های اشتغالزایی و نحوه و میزان کارآفرینی انجام گرفته توسط این افراد قرار گیرد.
روستای “اورته کند” در جاده بوکان _ شاهیندژ قرار دارد که از قضا زادگاه سرپرست فعلی فرمانداری بوکان جناب لقمان خسروپور نیز محسوب می شود.

بر اساس اطلاعات رسیده به موکریان وی پیش از دریافت حکم سرپرستی در دوران معاونت فرماندار سابق مسؤل بررسی و تایید وام های اشتغالزایی بوده است.

پس از تحقیق و پرس و جو در روستای “اورته کند” و سوال از اهالی روستا متوجه شدیم که آقای (ص. خ و ط.خ و ا.خ) گیرنده وام های اشتغالزایی تنها متولد این روستا بوده اند و سالهاست در شهر بوکان ساکن هستند.

نکته جالبی که از همان ابتدای کار برای خبرنگار موکریان روشن می شود اینست که در این روستا اصلا خبری از طرح اشتغالزایی مذکور و پرورش زنبور عسل وجود نداشته است.

با انتشار این واقعیات سئوالاتی ذهن مخاطبان را به خود در گیر خواهد کرد، واقعا چه کسانی مسئول نظارت و صحت سنجی این طرحها بوده اند و فرماندار وقت بر چه اساسی حکم تأیید و اعطای وام را داده است؟

مگر دولت این وام ها را برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاهای شهرستان اختصاص نداده است آیا نبود نظارت و بررسی بر این وام ها خیانت به مردم و حیف و میل بیت المال نیست؟

آیا صرف نسبت فامیلی با مسؤلین می تواند موجب بهره مندی چندین باره از تسهیلات محدود و ارزان قیمت به یک خانواده شود؟

آیا می شود این ویژه خواری را به کارنامه سراسر نقصان کم کاری ها و ناکارآمدی های مدیران بوکانی اضافه کرد و به آسانی از آن گذشت؟

خبرنگار موکریان به بازدید میدانی به روستای “اورته کند” بسنده نکرده و برای کسب اطلاعات بیشتر و نحوه اختصاص این وامها به سراغ کارگاه تأسیسات سیلندرپر کنی رفته که از تسهیلات ۱۶۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تومانی برخوردار شده است، کارکنان این مجموعه اذعان داشته اند که سالهاست این کارگاه تاسیس شده و بارها وام گرفته اند اما جز هفت نفر کارگر تاکنون کسی به آنان اضافه نشده با اخذ وام یک میلیاد و شش صد میلیون تومانی نه دستگاهی اضافه شده و نه برای جوانی از این دیار کارآفرینی انجام شده!

حال باید منتظر ماند و دید فرماندار سابق و سرپرست فعلی فرمانداری بوکان به عنوان مسؤلان اصلی بررسی و تأیید این وام ها چه پاسخ و توجیهی در رابطه با این حاتم بخشی فامیلی برای مردم و جوانان بیکار بوکانی خواهند داشت.

واقعا دولت و حاکمیت نسبت به اشتغال جوانان بوکانی بی تفاوت است؛ یا مسئولان و مدیران محلی هستند که فرصت های ایجاد شده توسط دولت در شرایط بحرانی کنونی را صرف فامیل بازی و مطامع انتخاباتی خود می کنند.

گفتنی است جمال خسروی فرماندار سابق بوکان که با حمایت قسیم عثمانی به سمت فرمانداری رسیده بود، فروردین ماه گذشته با هدف شرکت در انتخابات نمایندگی مجلس استعفا داد.

پس از خسروی، لقمان خسروپور، معاون برنامه ریزی این فرمانداری و یکی از بستگان قسیم عثمانی به عنوان سرپرست فرمانداری بوکان تعیین شد.

چندی پیش تعدادی از اصلاح طلبان بوکانی خواهان انتصاب خسروپور به عنوان فرماندار این شهرستان شده بودند.

بر اساس ادعای مسئولان استانی و شهرستانی، بوکان رکورددار بیکاری در بین شهرهای استان آذربایجان غربی است.

امیدواریم انتشار این گزارش حساسیت بیش از پیش دستگاههای نظارتی شهرستان و استان را در پی داشته باشد تا هم زمینه اصلاح امور فراهم شود و هم قوت قلبی باشد برای جوانان مستعد اما بیکاری که غیر از خداوند متعال هیچ پارت و رابطه ای ندارند.

انتهای پیام/گفتگو