دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: جمعه, 17 می 2019 / ساعت 04:25:15
  • شناسه خبر: 4703

شائبه ی فامیل بازی در اختصاص وامهایی اشتغالزایی صدای اصلاح طلبان بوکانی را هم درآورد

انتشار لیست اسامی وام گیرندگان در حوزه تسهیلات اشتغالزایی روستایی از همان ابتدایی کار حاشیه های فراونی را در رسانه هی بوکانی پی داشته است؛ حاشیه های غیر قابل کتمانی که صدای اصلاح طلبان حامی دولت در این شهرستان را هم در آورده است. موکریان؛ انتشار لیست وامهای پرداختی در چهارچوب حمایت از طرح های […]

انتشار لیست اسامی وام گیرندگان در حوزه تسهیلات اشتغالزایی روستایی از همان ابتدایی کار حاشیه های فراونی را در رسانه هی بوکانی پی داشته است؛ حاشیه های غیر قابل کتمانی که صدای اصلاح طلبان حامی دولت در این شهرستان را هم در آورده است.

موکریان؛ انتشار لیست وامهای پرداختی در چهارچوب حمایت از طرح های اشتغالزایی و توسعه ی پایدار روستایی در کشور، گام مفیدی برای شفاف سازی اداری و مالی نهادهای دولتی در توزیع عادلانه یا ناعادلانه ی ثروت ملی در جامعه است.

عبدالعزیز مولودی فعال سیاسی مذهبی اصلاح طلب بوکانی همزمان با انتقادات گسترده از نحوه اختصاص وامهای اشتغالزای روستایی در یادداشتی کوتاه که در کانال تلگرامی اش منتشر کرده است ؛ ضمن مفید دانستن انتشار اسامی وام گیرندگان نسب به تقسیم غیر عادلانه این وامها واکنش نشان داده است.

این چهره اصلاح طلب بوکانی که از لحاظ مشی و مرام مذهبی شباهت زیادی به فرماندار سابق و مستعفی بوکان دارد و پس از روی کار آمدن خسروی به عنوان نماینده تشکل های مردم نهاد بوکان پایش به جلسات شورای اداری این شهرستان باز شد؛ در این یادداشت که تحت عنوان “وام حمایتی دولت برای توسعه ی پایدار روستایی و تخصیص عادلانه ی آنها” منتشر کرده نوشته است: «بررسی اولیه ی دریافت کنندگان وامهایی که بنا بوده است در توسعه ی پایدار روستایی شهرستان بوکان موثر باشند، نشان می دهد که تخصیص منابع به طور عمده متناسب با اهداف یادشده نبوده و قضیه ی وام های زود بازده در دوران گذشته را به ذهن القا می کند که منابع بسیاری در اختیار اشخاص قرار گرفت، بدون اینکه اقدام جدی برای نظارت بر عملکرد دریافت کنندگان وام صورت گیرد و در نهایت هم اکثرا به مسیر تولید و اشتغال واقعی هدایت نشدند.

وامهای اشتغالزایی با هدف توسعه، تنها از طریق جذب سرمایه گذار و ایجاد اشتغال واقعی برای دیگرانی که قادر به انجام سرمایه گذاری نیستند و در نتیجه ی آن مجموعه ای جذب کار شده و کار نیز منجر به تولید میشوذ».

وی در بخش دیگری از این یادداشت اشکالاتی را در نحوه تخصیص این وامها بر شمرده است:

۱- برخی از طرح ها مربوط به مناطق شهری است نه روستایی.

۲- افرادی دریافت کننده ی وام بوده اند که دارای اشتغال در یک یا چند حوزه در شهر هستند. اگرچه هیچ اشکالی ندارد سرمایه گذاران چند بار برای سرمایه گذاری جدید و اشتغالزا وام دریافت کنند، اما بایستی در چهارچوب مصوبات و منابع تامین شده و دستورالعمل های قانونی بوده و واقعا هم اجرایی شده باشند.

۳- برخی از طرح ها از قبل وجود داشته و دوباره وام به آنها تخصیص داده شده است.

۴- عنوان برخی از طرح ها که با توجه به سطح نازل وام دریافتی تنها برای دریافت کننده ی وام مفید بوده و در عمل ایجاد اشتغال نکرده است، اغوا کننده هم هستند. مثلا طرحی با عنوان تولید لباس اقوام در چهارچوب طرح های گردشگری، بسیار غیر واقعی و اغوا کننده است. به نظر می رسد این وام به یک خیاطی داده شده که کارش دوزندگی است نه تولیدی که معنای تخصصی خود را داراست. هیچیک از این وام ها در واقع توسعه ای نیستند.

این چهره حامی دولت با بیان اینکه احتمال وجود اشکالات دیگر در نحوه توزیع این وامها وجود دارد؛ هرچند فامیل بازی مشهود برخی مدیران بوکانی را به سهل انگاری تقلیل داده ؛ اما مدعی شده که اختصاص این وامها غیر از هدر دادن آنها یا تامین منافع برای برخی اشخاص نقش دیگری نداشته و در نهایت ناعادلانه بودن آن را برجسته می سازد.

موکریان پیش از این در گزارشی تحت عنوان ” حاتم بخشی فامیلی مسئولان با وامهای اشتغالزایی روستائیان” برخی از ابعاد ابهام آمیز در خصوص همانندی اسامی تعدادی از وام گیرندگان با نام مسئولان بوکانی را مورد بررسی قرار داده بود.

انتهای پیام/گفتگو