دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: سه‌شنبه, 21 می 2019 / ساعت 18:40:41
  • شناسه خبر: 4716

تندیس “قاله مره” ترمیم شد

تندیس “قاله مه ره” که از سالها پیش در جوار فرهنگسرای ارسباران تهران نصب شده بود، رنگ آمیزی و ترمیم شد. قادر عبداللە زادە متخلص بە قالە مەڕە یکی از هنرمندان کُرد است کە در موسیقی مقامی کردستان همچون ستارەای می‌درخشد. قالەمەڕە پس از ٨٤ سال زندگی هنرمندانە در ٣١ اردیبهشت ١٣٨٨ هجری شمسی دارفانی […]

تندیس “قاله مه ره” که از سالها پیش در جوار فرهنگسرای ارسباران تهران نصب شده بود، رنگ آمیزی و ترمیم شد.

قادر عبداللە زادە متخلص بە قالە مەڕە یکی از هنرمندان کُرد است کە در موسیقی مقامی کردستان همچون ستارەای می‌درخشد. قالەمەڕە پس از ٨٤ سال زندگی هنرمندانە در ٣١ اردیبهشت ١٣٨٨ هجری شمسی دارفانی را وداع گفت.

در سال ۹۳ سازمان زیباسازی شهرداری تهران پیکره ای از این هنرمند بوکانی را در پارکی در نزدیکی فرهنگسرای ارسباران این شهر نصب کرد.

متاسفانه همزمان با تخریب وسیع پیکره ها و المان های شهری در تهران، مجسمه “قاله مه ره” هم از گزند تخریب گراان مصون نماند و نماد “شمشال” از روی این مجسمه جدا شده بود که با همت سازمان نوسازی شهرداری تهران علاوه بر ترمیم و رنگ آمیزی محل نصب این مجسمه به محوطه اصلی فرهنگسرای ارسباران منتقل شد.

قادرعبداللە زادە متخلص بە قالەمەڕە یکی از هنرمندان ملت کُرد است کە در موسیقی مقامی کردستان همچون ستارەای می‌درخشد. قالەمەرە پس از ٨٤ سال زندگی هنرمندانە در ٣١ اردیبهشت ١٣٨٨- ٢١ ماە مە ٢٠٠٩ درگذشت.

قالەمەڕە هنرمند نامی روژهلات کردستان در ١ دی ١٣٠٤ در روستای کولیجە از حومە بوکان از استان اورمیە متولد شد. قالەمەڕە در خانوادەای كشاورز و زحمت‌کش چشم بە جهان گشود، بە گفتە خود ایشان در میان خانوادە نواختن ساز شمشال مرسوم بود، اما هیچ کس بە ایشان آموزش نداد و خود نواختن ساز شمشال را فراگرفت.

قالەمەڕە چند سال قبلا از وفات در گفتگویی اعلام کردە بود:”فقط زمانی که عاشق بودم و حال ‌و هوای جوانی در سر داشتم، در خلوت، حرف‌های عاشقانه‌ای را که در دل داشتم با شمشالم بیان می‌کردم و فقط برای خودم شمشال می‌زدم؛ و گرنه همیشه برای مردم شمشال نواخته‌ام.” این هنرمند افزودە است:”تمام زندگیم را در ناراحتی و گرسنگی و سیه‌چارگی گذراندم.”

این هنرمند در سال ١٩٩٣ جایزە آلمان بهترین و اصولی‌ترین نوع نی‌نوازی را کسب کرد اما بە دلیل فقر مالی نتوانست آنرا دریافت کند، سال ٢٠٠٢ در شهر سلیمانیە برندە فستیوال پیرمِرد شد و در سال ٢٠٠٣ هم از سوی همشهریانش مورد تقدیر قرار گرفت. در جشنوارە فجر تهران و در جشنوارە موسیقی نواحی ایران در کرمان حائز و چندین جشنوارە معتبر دیگر رتبە برتر شد و در چندین جشنوارە ملی و منطقه ای حضور ارزشمند و پرثمر داشت و با هنرمندان بزرگ و نامدار کرد ترانه و آهنگ های ماندگاری را تولید و ضبط کرده است.

قالەمەڕە هیچگاە مردم خود را در مصایب و مشکلات تنها نگذاشت و در تمام مراسمهای ملی و آیینی مانند: نوروز، یادبود انفال، حلبجە، سردشت و … مشارکت کرد. سرانجام در ٣١ اردیبهشت ١٣٨٨ در روستای زادگاهش درگذشت و پیکر وی بنا بە وصیت خود در کنار هنرمند نامی “حسن زیرک” در تپە نالەشکینە شهر هنرپرور بوکان به خاک سپردە شد.

فرهنگ هنر کردی مدیون هنرمندان دلسوز و بسیاری است و یکی از هنرمندانی کە برای همیشە در تاریخ هنر کردستان خواهد درخشید بدون شک قادر عبداللەزادە (قالەمەڕە) است.

علی رغم نصب تندیس این هنرمند نام آوازه بوکانی در تهران، مسئولان شهری در زادگاه وی تا کنون اراده ای برای ساخت و نصب پیکره یا نماد یادبودی برای ین هنرمند ندادشته اند.

انتهای پیام/گفتگو