جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج‌شنبه, 25 جولای 2019 / ساعت 00:59:07
  • شناسه خبر: 4943

تحول در کشاورزی را از جنوب استان آذربایجان غربی شروع کنیم

روی سخنم با عصاره فضایل مردم این مرز و بوم است. سختی کارتان را درک و اقدامات شایسته اتان را ارج می نهم اما بعنوان یک دانشگاهی که روزانه به تبع خاص حضورم در میان اجتماع شنوده انواع و اقسام کلام و گفتار بوده که از بازگوکردن کامل آنها معذور هستم. لازم می دانم از […]

روی سخنم با عصاره فضایل مردم این مرز و بوم است. سختی کارتان را درک و اقدامات شایسته اتان را ارج می نهم اما بعنوان یک دانشگاهی که روزانه به تبع خاص حضورم در میان اجتماع شنوده انواع و اقسام کلام و گفتار بوده که از بازگوکردن کامل آنها معذور هستم. لازم می دانم از یک منظر با شما سخن بگوییم. هر چند دریغا در طول ۳ سال و اندی که گذشت نتوانستید یکساعت در داخل دانشگاه و در کنار دانشگاهیان باشید!.
اینک اصل مطلب:
زمان آن فرارسیده که کشاورزی جنوب استان آذربایجان غربی متحول شود
هرچند سکان تغییر الگوی کشت در دستان وزارت جهاد کشاورزی است اما موتور محرکه این ماشین مدل پایین در دستان کمسیون کشاورزی مجلس است . لازم است دست در دست هم نهاده و با عبور از خودبزرگ پنداری و حذف غرور کاذب در سال رونق تولید مایه تحول و خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی شویم.
۱- در فکر تاسیس ۳ نوع دانشکده کشاورزی باشیم. نوع الف- صرفا آموزشی ، ب-صرفا تحقیقاتی (موسسه تحقیقات کشاورزی محور باشد) و ج- صرفا علمی کاربردی (موسسه مهارتی) بانضمام دبیرستان های کار و دانش رشته کشاورزی و منابع طبیعی و مراکز خدمات کشاورزی دولتی.
۲- در فکر پهنه بندی تولید باشیم. در عرض های جغرافیایی بالا و متوسط تولید زیتون و درختان جنگلی ، احیای مراتع ، تولید علوفه و در عرض های جغرافیایی پایین در تولید انواع محصولات، با ورود به چرخه تنوع، اقدام ، زعفران و کینوا و پسته را تحت سیستم آبیاری نوین ، کشت و توسعه دهیم.
۳- تاسیس شهرک های گلخانه ای را جدی بگیرم تا در شرایط سخت مانند سال جاری که سیلاب مزارع را در جنوب کشور ویران کرد ، از آنها در تامین سبزی و صیفی ، تولید قلمه و گل های زینتی بهره مند شویم.
۴-با توسعه ایستگاه های هواشناسی سبب افزایش دانش مردمی از مسایل جوی شویم و مخاطرات طبیعی را به موقع اعلام و خسارتها را کاهش دهیم که صرفا یک کار نو و در حیطه دانشکده های کشاورزی است.
۵-در فکر تاسیس شهرک های دامداری و دامپروری و پرورش طیور باشیم.
۶-پاشنه آشیل شهرک های صنعتی را به طرف تاسیس کارخانه های صنایع غذایی ، چرم و تولید کیف و کفش هدایت کنیم.
۷- در فکر حفظ نژادهای دامی سنتی و ارتقای نژاد سازگار با حداکثر راندمان تولید در شرایط مشابه باشیم.
۸- در فکر تولید اسب و صادرات آن باشیم.
۹- با ایجاد مشابهت سازی ، تولید انواع گیاهان خوراکی را در عرض های جغرافیایی مساعد برنامه ریزی و با جذب بودجه و اعتبارات لازم از تخریب مراتع جلوگیری و طرح های آبخیزداری را تکمیل و آبخوان های طبیعی را توسعه دهیم.
۱۰- در حالی که بهترین آبهای معدنی کشور در جنوب آذربایجان غربی می باشد اما صنعت آب معدنی اشتغالزا را نداریم.
۱۱- حفاظت از جنگل های طبیعی در ارتفاعات جنوب استان نیاز به برنامه ریزی مجدد و روش های مدرن دارد. اکوسیستم های هزینه بر را تولید محور کنیم.
و خلاصه در کنار هم برنامه تولید را باز مهندسی(Regeneration) و نو طراحی نمائیم.
پیشنهاد می کنم از دانشکده کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد که از نظر پتانسیل علمی و آزمایشگاه های در سطح قابل قبولی بوده، به عنوان یک مکان مناسب برای برگزاری یک نو اندیشی در برنامه ریزی مجدد کشاورزی جنوب استان آذربایجان غربی را پیشنهاد می کنم.

دکتر اسمعیل نبی زاده/ عضو هیات علمی دانشگاه

انتهای پیام/گفتگو