دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, 16 اکتبر 2019 / ساعت 02:05:17
  • شناسه خبر: 5240

نمایندگان ادوار مردم مهاباد در مجلس را بشناسیم

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد. هرچند بیش از یک ماه به به مهلت قانونی ثبت نام رسمی از کاندیداهای شرکت دراین انتخابات باقی مانده اما از هم اکنون چهره کاندیداهای احتمالی مشخص شده و نامشان به محافل و حتی رسانه های شهر باز شده است. مرحوم احد انجیری، […]

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.
هرچند بیش از یک ماه به به مهلت قانونی ثبت نام رسمی از کاندیداهای شرکت دراین انتخابات باقی مانده اما از هم اکنون چهره کاندیداهای احتمالی مشخص شده و نامشان به محافل و حتی رسانه های شهر باز شده است.
مرحوم احد انجیری، سید محمد حسینی، عبدالرحیم نوربخش، رحمان بهمنش، جعفر آیین پرست، جلال محمود زاده و عثمان احمدی نمایندگان ادوار  مهاباد در مجلس شورای اسلامی هستند. در این نوشتار با نگاهی گذرا، توضیحات مختصری در خصوص نمایندگان ادوار این شهرستان در مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.
با توجه به شرایط خاص حاکم بر مهاباد در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی عملاً نیروهای متنفذ در منطقه اجازه حضور مردم در این انتخابات را ندادند هرچند بر اساس اطلاعات موجود تعدادی از شهروندان مهابادی با عزیمت به شهرهای همجوار در انتخابات دور اول مجلس شورای اسلامی مشارکت کردند.
هرچند مهابادی ها پیش از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی بارها به پای صندوق های رای فرمایشی حکومت پهلوی رفته بودند اما این اولین باری بود که مردم لذت واقعی مشارکت را می چشیدند و احساس می کردند که تعیین سرنوشت خود و کشورشان سهیم هستند، اما با کارشکنی و گروهها و جریاناتی که زمام مهاباد را در دست داشتند عملاً از استیفای این حق قانونی خود محروم شدند.
با این حال مهابادی ها نماینده ای در دور اول مجلس شورای اسلامی نداشتند.
دومین دوره انتخابات مجلس در ۲۶  فروردین ۱۳۶۳ برگزار گردید  که در آن مرحوم ” احد انجیری مطلق” با کسب ۳۱٨۵۶ رای که حدود ۶۱درصد از آرای مردم مهاباد به مجلس شورای اسلامی راه یافت. وی متولد ۱۳۱٨ و در زمان نمایندگی اش دارای مدرک لیسانس زبان انگلیسی بود.

سومین دوره انتخابات مجلس در تاریخ ۱۹ فروردین سال ۶۷  برگزار شد که این انتخابات در مهاباد به دور دوم کشیده شد. در این میان “سید محمد حسینی” با مدرک تحصیلی دیپلم و متولد ۱۳۳۱، موفق شد تنها رقیبش را شکست دهد و  باکسب ۱۹۲٨۴ رای که در حدود ۶۴درصد آرا بود، برای چهار سال نمایندگی مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی را برعهده بگیرد.

چهارمین دوره انتخابات مجلس در تاریخ ۲۱ فروردین ۱۳۷۱ برگزار گردید.

“عبدالرحیم نوربخش” متولد ۱۳۳۳ و دارای  مدرک لیسانس ادبیات، توانست با کسب ۱۶۷۴۶ رای که برابر با  ۳۴درصد آرا بود به عنوان منتخب مردم مهاباد به مجلس راه یابد.
وی در دوره پنجم هم که در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۷۴ برگزار گردید با کسب ۴۵٨۰۰ رای و کسب حدود ۵۷درصد آرا برای بار دوم به عنوان نماینده مردم مهاباد راهی مجلس شد.
عبدالرحیم نوربخش تنها نماینده مهاباد به شمار می رود که توانسته دوبار و آنهم به صورت پیاپی به مجلس راه یابد هرچند پس از این حضور هشت ساله بارها در رقابت های انتخاباتی شرکت نمود ولی نتوانست آرای لازم و مجوز برای سومین حضور خود در مجلس را از مردم این شهرستان اخذ نماید.
نوربخش در آخرین حضور انتخاباتی اش در دوره دهم مجلس شورای اسلامی به علت عدم احراز صلاحیتش توسط شورای نگهبان امکان شرکت در این رقابت ها را نیافت.
در ششمین دوره انتخابات مجلس که در تاریخ ۳۰ بهمن ۱۳۷۸ برگزار گردید، رحمان بهمنش متولد ۱۳۳۱ و دارای مدرک کارشناسی علوم تربیتی با کسب حدود ۴۳ درصد آرا به عنوان نماینده مردم مهاباد در  مجلس انتخاب شد.

هفتمین انتخابات مجلس در اول اسفند سال ۸۲ برگزار گردید در این دوره جعفر آیین پرست، متولد۱۳۲۱، که قبل از کاندیاتوری نمایندگی مجلس، از سوی مردم مهاباد به عنوان عضو شورای شهر انتخاب شده بود،  با مدرک فوق دیپلم ادبیات و با  کسب ۱۶۰۴۰ رای و ۵۱درصد آرا توانست به مجلس راه یابد.

هشتمین دوره انتخابات مجلس در تاریخ ۲۴ اسفند سال ۸۶ برگزار گردید  و “جلال محمودزاده” متولد ۱۳۴۴، که در آن زمان دارای لیسانس کشاورزی بود،  در اولین حضور خود با  کسب ۳۰۷۹۹ رای که در حدود ۵۳درصد آرا بود راهی مجلس شد.
محمودزاده هرچند در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی به عنوان نامزد انتخاباتی ثبت نام نمود اما عدم احراز صلاحیتش توسط شورای نگهبان مانع از حضور دوباره اش در انتخابات و به تبع آن مجلس شورای اسلامی شد.
نهمین انتخابات مجلس در تاریخ ۱۲ اسفند ۱۳۹۰ برگزار گردید، “عثمان احمدی”، متولد ۱۳۴٨، داری مدرک فوق لیسانس تاریخ، با کسب ۴٨۱۲٨ رای و حدود ۵۵درصد آرا مردم مهاباد، به عنوان نماینده آنها راهی مجلس شد.
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در ۷ اسفندماه ۱۳۹۴ برگزار شد و طی آن “جلال محمودزاده” که در روزهای پایانی موعد رسمی تبلیغات انتخاباتی کاندیداها صلاحیتش پس از یک دوره وقفه توسط شورای نگهبان قانون اساسی احراز شده بود توانست با کسب ۴۶,۸۵۶ و حدود ۵۴٫۶۱ درصد آرای ماخوذه به عنوان نماینده مردم مهاباد در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی راهی بهارستان شود.
با رصد تحرکات نامزدهای احتمالی شرکت در انتخابات مجلس یازدهم نام محمودزاده به عنوان یکی از کاندیداهای قطعی این انتخابات بر سر زبانها افتاده است هرچند محافل غیر رسمی از حضور دوباره نمایندگان ادواری چون “عثمان احمدی” و “جعفر آیین پرست” و کاندیداهای دوره گذشته چون” آزاد بیژنی”، “کیوان امیدفر” خبر می دهند اما باید منتظر ماند و دید کدامیک از این افراد از ۱۰ الی ۱۶ آذر ماه ۱۳۹۸ به عنوان زمان رسمی تعین شده برای ثبت نام کاندیدها به وزارت کشور یا فرمانداری مهاباد مراجعه می کنند و نام خود را در زمره نامزدهای حضور در رقابت های انتخاباتی اسفند ماه ۹۸ به ثبت می رساند.

انتهای پیام/دیدگـاه ها

  1. باسلام وتشکرازاطلاع رسانی شما بزرگواران باید به عرض برسانم که اینجانب متولد۱۳۳۲/۰۶/۱۰ میباشم که به اشتباه سال۱۳۲۱ درج شده است.ثانیا درحال حاضردارای مدرک لیسانس مدیریت بازرگانی بوده ودانشجوی کارشناسی ارشد در رشته مدیریت بازرگانی درحال دفاعیه میباشم.لذامستدعی است اصلاحیه را انجام واطلاع رسانی فرمایید باتشکرازمراحم و توجه شمابزرگواران:جعفرآئین پرست

  2. سروش گفت:

    نوربخش در آخرین حضور انتخاباتی اش در دوره دهم مجلس شورای اسلامی به علت عدم احراز صلاحیتش توسط شورای نگهبان امکان شرکت در این رقابت ها را نیافت.
    این مطلب دروغه آقای نور بخش در برابر عثمان احمدی نامزد معرفی شده از سوی آقای محمود زاده که به علت عدم احراز صلاحیت نتوانست شرکت کند شکست خورد لطفا اگه سایت بی طرف هستید منتشر کنید

گفتگو