سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, 1 دسامبر 2019 / ساعت 15:40:39
  • شناسه خبر: 5405

وضعیت شناسی عبدالکریم حسین زاده

موکریان؛ یکی از شهروندان نقدا ای در یادداشت پیش رو وضعیت نماینده مجلس در این شهرستان را همزمان با آغاز ثبت نام از کاندیداهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را مورد بررسی قرار داده است. با آغاز نام نویسی نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم،  سوالی که این روزها در محافل سیاسی مطرح می شود اینست […]

موکریان؛ یکی از شهروندان نقدا ای در یادداشت پیش رو وضعیت نماینده مجلس در این شهرستان را همزمان با آغاز ثبت نام از کاندیداهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را مورد بررسی قرار داده است.

با آغاز نام نویسی نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم،  سوالی که این روزها در محافل سیاسی مطرح می شود اینست که برنامه عبدالکریم حسین زاده چیست؟

آیا در انتخابات شرکت می کند یا خیر؟

در صورت حضور، از کدام حوزه انتخابیه نام نویسی خواهد کرد؟

آیا تایید صلاحیت خواهد شد یا عدم احراز و یا رد صلاحیت؟

برای پاسخ به این سوالات به چند نکته باید توجه کرد:

حیات سیاسی حسین زاده با اصلاح طلبان و اعتدالیون چفت و جفت شده است، کما اینکه بنظر می رسد تایید صلاحیت خود در دوره قبل را به نوعی مدیون دولت اعتدالی حسن روحانی و علی لاریجانی است.

خبر ناگوار برای حسین زاده، عدم تمایل لاریجانی برای شرکت در انتخابات است.

حسین زاده، اکنون در جایگاه نائب رییس دوم فراکسیون امید (اصلاح طلبان) و رییس فراکسیون حقوق شهروندی قرار دارد. اگر با لبخند تلخی از فراکسیون حقوق شهروندی که جزء وعده های به ظاهر خوش رنگ اما توخالی و بی هدف رییس جمهور بود رد شویم، وی جایگاه نائب رییسی فراکسیون امید را بیش از لیاقت خود، مدیون عدم انتخاب و حضور نمایندگان باسابقه و چهره های مشهور اصلاح طلبی از تهران در مجلس است.

اگر فرجام برجام ختم بخیر می شد که نشد، و تحریمها برداشته می شد که نشد، و ناتوانی زایدالوصف دولت (ائتلاف اصلاح طلبان و اعتدالیون) در تحقق وعده های انتخاباتی و حل مشکلات معیشتی مردم نبود که متاسفانه بوده و هست، شاید حسینزاده این بار از تهران نام نویسی می کرد.

سقوط آزاد محبوبیت و مقبولیت حسن روحانی و نارضایتی شدید مردم از دولت، جذابیتی برای حسین زاده جهت انصراف از کاندیداتوری و حضور در قوه مجریه ندارد. لذا بنظر می رسد وی برای تداوم حیات سیاسی خود مجبور به کاندیداتوری مجدد مجلس است.

حسین زاده خوب می داند در وضعیت فعلی، اصلاح طلبان و اعتدالیون شانسی در تهران نخواهند داشت مخصوصا عملکرد ضعیف شورای شهر و شهردار اصلاح طلب در تهران، مردم را بسیار ناراضی و عصبانی کرده است. بنابراین، وی مجبور است از حوزه نقده و اشنویه نام نویسی نماید.

عدم استقبال مردم نقده و اشنویه از آخرین میتینگ گزارش عملکرد در اسفند ۹۷، در تالار نوروز نقده و تالار شنو زنگ هشدار جدی برای حسین زاده بود. مجموع این موارد موجب شده حسین زاده در ماه های پایانی مجلس، با اضطراب و دستپاچگی خاصی در حوزه انتخابیه خود بخصوص روستاها حضور فعال و مستمر داشته و اخبار آن را منعکس نماید.

در مورد صلاحیت حسین زاده برای نمایندگی، شاید برای کمتر نماینده ای از مجلس فعلی، این قدر سند و مدرک برای رد صلاحیت وجود داشته باشد. اما بنظر نگارنده، وی علیرغم موارد متعدد منتهی به رد صلاحیت، باید تایید شود و در مرحله انتخاب رای، با آراء مردم از مقام نمایندگی عزل شود هرچند رقابت های قومی، مانع انتخاب منطقی و هوشمند توسط مردم از هر دو قوم می شود.

مهندس حسین زاده مثل هر نماینده دیگری، خدماتی در حوزه انتخابیه انجام داده است اما از دو جهت کلی در معرض اتهام و انتقاد جدی است: اولا، با توجه به همسویی فکری و سیاسی او با دولت (رییس جمهور و وزرا و استاندار و …)، باید پروژه های عمرانی حداقل ۱۰ برابر وضعیت فعلی انجام می شد؛ ثانیا، حسینزاده به دلیل حمایت های متعصبانه از دولت و یا سکوت منفعلانه در برابر بی تدبیری ها و گند کاری های دولت، “شریک جرم” دولتی ها در بروز مشکلات معیشتی و اقتصادی فعلی است. سکوت معنادار حسین زاده – نماینده ای که در اغلب موارد مربوط و غیرمرتبط با حوزه تخصصش نظر می دهد- در موضوع گرانی بنزین، شاهد زنده این ادعا و اتهام است.

عباس سلیمان زاده

انتهای پیام/گفتگو