جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, 5 ژانویه 2020 / ساعت 22:35:25
  • شناسه خبر: 5530

پیامدهای رای پارلمان عراق به اخراج آمریکایی ها

به احتمال زیاد آمریکایی پس از رای قاطع پارلمان عراق به خروجشان از این کشور به دنبال تجزیه عراق خواهند رفت. موکریان؛ پارلمان عراق امروز ۱۵ دی ماه ۹۸ تشکیل جلسه داد و اکثریت نمایندگان این کشور رای به خروج نظامیان آمریکا از کشورشان دادند. البته در این رای گیری نمایندگان منطقه کردستان شمال عراق […]

به احتمال زیاد آمریکایی پس از رای قاطع پارلمان عراق به خروجشان از این کشور به دنبال تجزیه عراق خواهند رفت.

موکریان؛ پارلمان عراق امروز ۱۵ دی ماه ۹۸ تشکیل جلسه داد و اکثریت نمایندگان این کشور رای به خروج نظامیان آمریکا از کشورشان دادند. البته در این رای گیری نمایندگان منطقه کردستان شمال عراق و برخی نمایندگان مناطق سنی نشین به نشانه اعتراض حاضر نشدند‌.

ساعتی پس از این رای وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که عراق به حضور نیروهای آمریکایی نیاز دارد و آمریکا نیروهای خود را از عراق خارج نخواهد کرد. دولت آمریکا پس از رای پارلمان قانونی عراق مبنی بر خروج نیروهایش جای مانور چندانی ندارد و یا باید به عنوان نیروی اشغالگر به حضور خود ادامه دهد (که با توجه به تبعات بین المللی آن بعید به نظر می رسد) و یا اینکه با راههای دیگری متوسل شود.

محتمل ترین گزینه پیش روی آمریکایی ها پیگیری نقشه قدیمی تجزیه کشور عراق است. البته دقایقی قبل خبرگزاری فارس اظهارات یک سناتور آمریکایی که خواستار زنده کردن طرح تجزیه عراق و جدا کردن منطقه کردستان از شمال این کشور شده است را منتشر کرد. آمریکایی به احتمال زیاد برای اجرای این نقشه به سه راه متوسل خواهد شد.
اول آنکه دست نیروهای بنیادگرای افراطی مانند داعش را برای آغاز فعالیت های خود در برخی نقاط عراق باز خواهد گذاشت و از طریق حمایت پنهانی از آنها سعی در جدا کردن استان های عمدتا سنی نشین خواهد کرد.
دوم آنکه نقشه تجزیه منطقه کردستان در شمال این کشور را دوباره به جریان خواهد انداخت و با بازتحریک احساسات ناسیونالیستی کُردها به دولت عراق فشار مضاعفی وارد خواهد کرد. (روند رویدادهای روزهای اخیر و عدم حضور نمایندگان کردستان عراق در جلسه پارلمان نشان داد که کُردهای عراقی دوباره به حمایت آمریکا دلبسته اند تا با خلاء ایجاد شده از طریق ترور سردار سلیمانی نقشه خود مبنی بر جدایی از عراق را تحقق بخشند.)
نقشه سوم تحریک مخالفان ایران و حشدالشعبی در شهرهای مختلف عراق خواهد بود تا با ایجاد ناامنی و آشوب به دولت عراق فشار وارد کرده و زمینه و توجیهی برای حضور مداوم خود در این کشور فراهم نمایند.

آنچه از روند رویدادهای عراق مشخص است این است که عراق در ماهها و سالهای آینده کانون درگیری ها و تنش های مختلف خواهد بود و این تنش شامل منطقه کردستان شمال عراق نیز خواهد شد. البته با این تفاوت که اگر بار دیگر داعش قدرت گرفته و به مرزهای اقلیم نزدیک شود دست های حمایتی ایران را پشت سر خود نخواهد داشت.

انتهای پیام/گفتگو