جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, 12 ژانویه 2020 / ساعت 03:46:26
  • شناسه خبر: 5539

شلیک به پرواز ۷۵۲ اوکراین و چند نکته !!

متاسفانه تاریخ اینگونه به یاد دارد که در سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی ( ۱۲ تیر سال ۶۷) ناو جنگی یو اس اس وینسنس آمریکا به صورت کاملا دانسته و هوشیار و در اقدامی آگاهانه و عامدانه به هواپیمای ایرباس خطوط هوایی ایران ایر به شماره پرواز ۶۵۵ با ۲۷۴ مسافر از شش ملیت مختلف و […]

متاسفانه تاریخ اینگونه به یاد دارد که در سوم ژوئیه ۱۹۸۸ میلادی ( ۱۲ تیر سال ۶۷) ناو جنگی یو اس اس وینسنس آمریکا به صورت کاملا دانسته و هوشیار و در اقدامی آگاهانه و عامدانه به هواپیمای ایرباس خطوط هوایی ایران ایر به شماره پرواز ۶۵۵ با ۲۷۴ مسافر از شش ملیت مختلف و ۱۶ خدمه ایرانی ، شلیک و علاوه بر بزرگسالان ، جان ۶۶ کودک زیر ۱۳ سال را نیز گرفت و بعدها دولت آمریکا نه تنها عذر خواهی نکرد بلکه به کاپیتان ویلیام راجرز، فرمانده آن ناو نیز مدال شجاعت داد .
هر چند ایرانیان هیچگاه آن حادثه دلخراش را فراموش نکرده و نخواهند کرد اما در مرور این اتفاق تلخ و با نگاهی به حادثه غم انگیز شلیک موشک پدافند هوایی سپاه به هواپیمای مسافربری ۷۵۲ اوکراین چند نکته را باید تفکیک کرد:

نکته اول اینکه با تهدید ترامپ برای حمله به ۵۲ نقطه در ایران ، چندین سامانه به رینک پدافندی ایران اضافه و این ازدیاد سبب عدم ارتباط مناسب و عدم هماهنگی کامل سپر دفاع هوایی ایران و تهران با مرکز فرماندهی شده بود . نکته ضعف مهمی که لازم است برای رفع اساسی آن چاره اندیشی شود .

نکته دوم اینکه دشمن سعی دارد با مدیریت یک فضای شدید رسانه ای بر علیه ایران ، حمله موشکی به پایگاه مهم آمریکایی عین الاسد و نیز پایگاه حریر در عراق را کم اهمیت جلوه داده و آن را در یک تمرکزگرایی عامدانه (بر روی موضوع پرواز ۷۵۲ اوکراین ) به وادی فراموشی بسپارد . البته به نظر میرسد تا حد زیادی در این مورد موفق بوده است.

نکته سوم اینکه سبک و سیاق سپاه ، الگو گرفته از آموزه های امام و رهبری و بر مبنای صداقت و صراحت گویی به مردم است .اگر لازم شد هم علت حساسیت را میگوید و هم اشتباه در عملکرد را و این الگو را در کمتر نهادی میتوان یافت. بالطبع دلیل دیر گفتن هم ساختار سازمانی طویل تحقیق ، بررسی و تصمیم گیری و بیان صادقانه موضوع به مردم است. نیک میدانیم نهادی که از بطن مردم است هیچگاه به صاحب نعمت خود جز به صراحت سخن نگفته و نخواهد گفت .

نکته چهارم اینکه ، طبق گفته های رسمی ، خطای انسانی عامل این حادثه تلخ بوده و عامل آن برای سیر تحقیق و بررسی و مجازات طبق عدل اسلامی به مراجع ذیصلاح قضایی معرفی گردیده است اما از شما میخواهم ( به فرض محال )حتی برای یک درصد هم که شده و در یک معادله فرضی حق را به آن بنده خدای مامور و معذور بدهید . اگر واقعا موشک کروزی به سمت تهران شلیک شده و یکی از مراکز نظامی یا جمعیتی ما را مورد هدف قرار میداد آیا در اینصورت او را بازخواست نمیکردیم ؟ آیا جرقه ی جنگ منطقه ای بزرگی زده نمیشد ؟ فرق مامور ما ( که احساس کرده بهترین تصمیم را برای دفاع از میهن خود میگیرد )و کاپیتان ویلیام راجرز آمریکایی در این است که او با علم به هواپیمای ایرباس مسافربری و غیر نظامی ایران دست به ماشه برده در حالیکه مامور ایرانی در قامت یک مدافع وطن و با تصور شلیک کروز توسط آمریکایی به جان و مال ایرانیان دست به ماشه برده است و بین ایندو فرق از آسمان تا زمین است و آیا جز این است که در اسلام ملاک و معیار در سنجش اعمال چیزی نیست به غیر از نیّت ؟؟

سردار سرافراز سپاه اسلام ، سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوا فضای سپاه ایران در رشادت و اخلاص مثال زدنی ، تمامی اشتباهات صورت گرفته و مسئولیت این اقدام را پذیرفت ، او ثابت کرد سردار اخلاق و شرافت و صداقت است.

این حادثه تلخ را از صمیم قلب به بازماندگان مسافران آن هواپیما تسلیت میگوییم … همه از سویدای دل اندوهگین و غمناکند .

انتهای پیام/گفتگو