سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج‌شنبه, 30 ژانویه 2020 / ساعت 11:00:12
  • شناسه خبر: 5589

پرزیدنت روحانی : از ابتدا تا فوبیا !

رئیس جمهور محترم در جمع استانداران و فرمانداران خود با فرافکنی خاصی به عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم و تک حزبی گرایی آن واکنش نشان داده است. مهمترین کارویژه دولت روحانی ، رسیدن به توافق برجام و بخشش سایت های فردو ، نطنز و اراک و قبول محدودیت های […]

رئیس جمهور محترم در جمع استانداران و فرمانداران خود با فرافکنی خاصی به عملکرد شورای نگهبان در بررسی صلاحیت های نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم و تک حزبی گرایی آن واکنش نشان داده است.

مهمترین کارویژه دولت روحانی ، رسیدن به توافق برجام و بخشش سایت های فردو ، نطنز و اراک و قبول محدودیت های بی سابقه برای صنعت هسته ای کشور بود که البته عمر کم این توافق باعث شد تا در کارنامه عملکرد شش سال اخیر آقای روحانی ، تنها یک گزاره به چشم بخورد : تقریبا هیچ !!

البته کارویژه روحانی در ایام پس از برجام و در روزهای اخیر ایفای نقش اپوزیسیون و تلاش برای سلب آرامش و امنیت روانی از جامعه بوده است. بسیار ساده اندیشانه است اگر بگوئیم که او ندانسته لب به سخن می گشاید!!!

محکوم کردن نظام به انتخابات فرمایشی (عدم احترام به خواست و نظر مردم) ، صلاحیت دهی های شاه گونه به یک طیف خاص ، تک حزبی کارکردن نظام و رفتار دیکتاتور منشانه آن در برخورد با مخالفان و به طور کلی زیر سوال بردن اصل جمهوریت نظام ، سرتیتر صحبت های آقای روحانی به عنوان رئیس جمهور کشور ایران اسلامی هستند .

البته این روشنفکری مدرن و رشد خارق العاده آگاهی آقای روحانی از وضعیت سیاست و حکومت در ایران فقط مخصوص شش سال اخیر ریاست جمهوری وی بوده و ایشان در سه دهه قبل از آن ،( علیرغم تمام مسئولیت های متنوع خود ) فاقد این قدرت شناخت بوده اند.

اما چند سوال مهم :

۱_ مردم ایران با شنیدن این سوالات از زبان رئیس جمهور کشور خود ، چگونه به این نظام “اعتماد” کنند ؟

۲_ نوع پاسخ به این سوال چه تاثیری بر روی کاهش سرمایه اجتماعی نظام خواهد داشت؟

۳^ سنخ پاسخ ما به این سوالات چه رابطه ای با جنگ نرم دشمن برای تغییر ادراکات و باورهای مردم خواهد داشت؟

به نظرم کارویژه آقای رئیس جمهور در بکارگیری عناوینی مثل “صلاحیت دهی های سر کوچه ای ” ، تنها یک چیز است و آن زیر سوال بردن شورای نگهبان برای آشفته کردن ذهنیت جامعه و فرافکنی از کارنامه پوچ دولت یازدهم است.

اینکه ما در مورد برخی روندهای سیاسی و غیر سیاسی کشور سوال ، شبهه و اعتراض داشته باشیم یک حق اساسی در حقوق شهروندی است اما حساب این روندها از فرافکنی و ناکارآمدی دولت روحانی جداست.

محمد رضوی قره قشلاق

انتهای پیام/گفتگو