دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: جمعه, 31 ژانویه 2020 / ساعت 00:00:47
  • شناسه خبر: 5603

طرح معامله قرن؛ چیستی ، چرایی و چگونگی

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا ، روز سه شنبه هشتم بهمن ماه ۹۸ علاوه بر دیدار با نتانیاهو ، از سند دوساله معامله قرن به عنوان طرح اصلی خود برای صلح در خاورمیانه رونمایی کرد. طراحی اصلی این طرح بر عهده سه نفر به نام های جرالد کوشنر “دامادترامپ” ، جیسون گرینبلات فرستاده ویژه آمریکا […]دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا ، روز سه شنبه هشتم بهمن ماه ۹۸ علاوه بر دیدار با نتانیاهو ، از سند دوساله معامله قرن به عنوان طرح اصلی خود برای صلح در خاورمیانه رونمایی کرد.
طراحی اصلی این طرح بر عهده سه نفر به نام های جرالد کوشنر “دامادترامپ” ، جیسون گرینبلات فرستاده ویژه آمریکا در خاورمیانه و دیوید فریدمن سفیر آمریکا در سرزمین های اشغالی بوده و البته با چراغ سبز عربستان و چند کشور میکروسکوپی حاشیه خلیج فارس، بیشتر برای عادی سازی روابط اعراب و اسراییل صورت میگیرد.

خلاصه این طرح در یک جمله ، “حل مسئله فلسطین به نفع رژیم صهیونیستی” و فیصله دادن به عمده ترین مسئله‌ خاورمیانه از دید آمریکا مینی بر رسمیت یافتن ژئوپلتیک اسرائیل است.

اولین قدم ترامپ در اجرای این طرح ،انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس در اردیبهشت سال ۱۳۹۷ بود.

اما برخی از مهمترین مفاد این طرح عبارتند از :

۱- ایجاد دولت فلسطین جدید با توافق سه جانبه اسراییل ، ساف و حماس البته بدون حق داشتن ارتش و سلاح برای کشور جدید (حق دفاع فقط در اختیار اسراییل خواهد بود).
۲-انحصار شهرک سازی و گسترش آن در دستان صهیونیستها
۳-خلع سلاح کامل حماس و تحویل سلاح تمامی اعضای آن (حتی رهبر حماس) به مصر
۴-دادن اراضی توسط مصر به فلسطین برای ساختن فرودگاه و کارخانه و اماکن زراعی و تجاری بدون حق سکونت آنها
۵- قدس پایتخت بی چون و چرای اسراییل خواهد بود و یک روستا به مساحت چهار کیلومتر در حاشیه بیت المقدس به عنوان پایتخت به فلسطینی ها صدقه داده شده و جالب اینکه به یهودیان اجازه خرید منازل عربی داده شده ولی عربها(فلسطینی ها) حق خرید منازل یهودی را ندارند.
۶- معافیت اسرائیل از تعریف مرز برای خود
۷- مناطق تحت حاومیت دولت بی ارتش فلسطین به سان مجمع الجزایری از هم پاشیده توسط جاده، تونل و پل هایی در آینده به هم متصل خواهند شد.
۸- رژیم مستکبر آمریکا در این طرح کذایی تنها به تاراج خاک فلسطینی ها بسنده نکرده و به متون درسی دانش اموزان هم ورود کرده و دولت فلسطین باید مطالب تحریک آمیز را از کتب درسی دانش اموزان فلسطینی حذف نماید.
۹- از همه مهمتر موضوع بازگشت اوارگان فلسطینی را فیصله داده و عملاً حق بازگشت فلسطینیان اواره در سوریه، اردن و … به موطن خود را سلب کرده است.
۱۰- در ازای این همه حاتم بخشی امریکایی ها به شرکای صهیونیست و کودک کش خود، برخی کشورهای عربی سرسپرده مجوز سرمایه گذاری رقمی قریب به ۵۰ میلیارد دلار در دولت فلسطینی ترسیم شده توسط این طرح خفت بار را دریافت می نمایند.
و…
البته مهمترین هدف امریکا و اسراییل در بحث معامله قرن ، تعریف و بازطراحی تحولات منطقه غرب آسیادر راستای منافع سیاسی و امنیتی خود است اما بدیهی است که اساسا طرح مذکور، برای مهار محور مقاومت ، عادی سازی روابط اعراب و اسراییل و جلوگیری از نفوذ بیشتر ایران طراحی شده است.

بدیهی است با اجرای این طرح ، مقاومت غزه خلع سلاح شده و نیز موجودیت سرزمین فلسطین زیر سوال می رود. در واقع فلسطینی ها به مردمانی عادی تبدیل شده و در نهایت تمامی معادلات به قدرت گیری اسراییل خواهد انجامید .

اما آنچه که به طور حتم به عنوان واقعیت های میدانی بروز پیدا خواهد کرد و در موضع گیدی های چند روز اخیر جریانات و گروههای فلسطینی نمود یافته، تقویت انگیزه مقاومت در جامعه فلسطین و ازدیاد انگیزه و قدرت یابی هر چه بیشتر مردم غزه در ادامه راهپیمایی های به اصطلاح بازگشت و در مقابل افزایش رعب و وحشت در بین اسراییلی ها خواهد بود.

نکته اساسی در خصوص کشورهای عرب ، تهدید و تطمیع آنها از طرف آمریکایی ها برای به رسمیت شناختن و اجرای طرح معامله قرن میباشد اما بحث مهم این است که تلاش آنها برای یافتن سازوکار سیاسی به منزله ی اثبات عدم کارایی روشهای سخت افزاری ونظامی میباشد.

اسرائیل در شرایط فعلی و با حضور ترامپ در کاخ سفید ، تمامی تلاش خود را برای حفظ موجودیت واهی خود در مقابل گفتمان مقاومت مردم غزه بکار گرفته است.

انتهای پیام/گفتگو