دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: جمعه, 7 فوریه 2020 / ساعت 11:22:40
  • شناسه خبر: 5637

مسئولان مهابادی چقدر پاسخگو هستند؟

به عقیده بسیاری از صاحبنظران مسئولیت، امانتی است که مردم به کارگزاران خود در دستگاههای مختلف واگذار می کنند و صاحبان پست و مقام پیش از دلخوش بودن به جایگاه خود باید به فکر پاسخگویی عملکرد و نارسایی های احتمالی در دوران مدیریت خود به مردم باشند. از این رو است که مسئولین بابت نحوه […]

به عقیده بسیاری از صاحبنظران مسئولیت، امانتی است که مردم به کارگزاران خود در دستگاههای مختلف واگذار می کنند و صاحبان پست و مقام پیش از دلخوش بودن به جایگاه خود باید به فکر پاسخگویی عملکرد و نارسایی های احتمالی در دوران مدیریت خود به مردم باشند.

از این رو است که مسئولین بابت نحوه عملکرد خود مورد سوال قرار می‌گیرند و باید پاسخگوی سوالات مردم یا رسانه ها به عنوان نمایندگان افکار عمومی باشند.

میزان پاسخگویی و در دسترس بودن مسئولان برای مردم و اصحاب رسانه ها ارتباط مستقیمی بر میزان رضایت از عملکرد آنان دارد.

به زبان ساده عملاً مسئولانی که خود را مجاب به پاسخگویی به مردم و رسانه ها نمی دانند و از جواب سئوالات خبرنگاران طفره می روند؛ یا اعتقادی به نقش نظارتی مردم و رسانه ها که بارها مورد تصریح قانون قرار گرفته ندارند یا با این کار می خواهند ضعف های خود را بپوشانند که البته ماه هرگز پشت ابر نمی ماند و با پایان دوران مسئولیت همه‌ی مگو ها آشکار خواهند شد و آنزمان مردم و دستگاههای نظارتی در مورد این افراد قضاوت خواهند کرد.

متاسفانه میزان پاسخگویی مدیران در شهرستان مهاباد به عنوان یکی از شهرهای مهم استان آذربایجان غربی چنگی به دل نمی زند و علی رغم وجود ظرفیت های عظیم رسانه ای اعم از صدا و سیما، پایگاهای خبری و نشریات مکتوب، همیشه این رسانه ها هستند که به دنبال پاسخگو کردن مسئولان بوده اند و گاها اگر اصرار و پیگیری خبرنگاران نباشد مسئولان ضرورتی به پاسخگویی و ارائه گزارش کرده ها و نکرده هایشان به مردم نمی بینند.

اخیراً فرماندار مهاباد همزمان با فرارسیدن دهه مبارک فجر با دعوت از اهالی رسانه البته با پیشنهاد و پیگری خبرنگاران این شهرستان برای اولین بار در سال جاری به صورت اختصاصی و برای چند ساعت میزبان و پاسخگوی خبرنگاران رسانه ها در مهاباد بود.
به زودی پاسخ های فرماندار مهاباد به سئوالات خبرنگاران موکریان که پیرامون وضعیت نهایی پرونده کشت و صنعت، زمین خواری در مهاباد ، مشکل حقوقی ۲۰۰ خانوار از ساکنان بلوار پرستار با ادعای یک مالک قدیمی و سر انجام پرونده فوت دو تن از شهروندان مهابادی بر اثر ریزش دیوار در محوطه یکی از مجموعه های مسکن مهر شهرستان منتشر خواهد شد.

اعضای شورای اسلامی شهر مهاباد در سال جاری و بر خلاف اسلاف خود در دوره چهارم حتی یک نشست با اصحاب رسانه نداشته اند و علی رغم اعتراض رسانه های مهابادی تا کنون گوششان به برگزاری جلسات ظاهرا علی شورا با خبرنگاران بدهکار نبوده است.

در میان این بی خبری و بی توجهی ها کانال منتسب به شهرداری و شورا به صورت قطره چکانی برخی مصوبات اعضای شورای شهر را منتشر کرده است.

نماینده مهاباد در مجلس نیز با توجه به پایان عمر نمایندگی اش در مردادماه امسال با برگزاری یک نشست خبری نمایشی و تبلیغاتی در صدد بهره گیری رایگان از ظرفیت رسانه های منطقه با هدف انتشار ادعاهایش که به عنوان عملکرد از آنها نام برد بر آمد.

نکته جالب توجه این نشست به اصطلاح خبری اعلام تزریق ۲۰۰ میلیون تومان پول توسط محمودزاده به رسانه های حامی خود و برخی دیگر از صاحبان صفحات و کانال های تلگرامی بود.

به عقیده ناظران طی سالهای اخیر شاهد کانالیزه شدن دسترسی به اخبار و اطلاعات و انتشار اخبار دسته اول از رسانه های خاص هستیم. رسانه هایی که علاوه در دسترسی ویژه به اخبار و اطلاعات گاهاً از خوان نعمت و حاتم بخشی برخی از مسئولان نیز بهره مند بوده اند.

برگزاری منظم نشست های ماهانه یا فصلی مدیران ارشد شهرستانی با اصحاب رسانه علاوه بر شفاف سازی موجب جلوگیری از انتشار شایعات و اخبار جعلی و غیر واقعی می شود.

خواسته ای که تجربه نشان داده مسئولان مهابادی خود را ملزم به اجرای آن نمی دانند.

انتهای پیام/گفتگو