شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: جمعه, 21 فوریه 2020 / ساعت 02:20:05
  • شناسه خبر: 5678

انتخابات مجلس و خواب زمستانی سمن ها در مهاباد

هنگامه انتخابات است، همچون همیشه و بر اساس مهلت تعین شده در قانون، کاندیداهای از فرصت کافی برای تبلیغ و تهیج و تحریک مردم نسبت به خود و شعارهای انتخاباتی شان بهره مند بوده اند. عمده شعارهای انتخاباتی این دره مجلس شورای اسلامی حول محور رفع نیازمندی ها و گامهایی برای رونق اشتغال، تولید، کشاورزی، […]

هنگامه انتخابات است، همچون همیشه و بر اساس مهلت تعین شده در قانون، کاندیداهای از فرصت کافی برای تبلیغ و تهیج و تحریک مردم نسبت به خود و شعارهای انتخاباتی شان بهره مند بوده اند.

عمده شعارهای انتخاباتی این دره مجلس شورای اسلامی حول محور رفع نیازمندی ها و گامهایی برای رونق اشتغال، تولید، کشاورزی، گردشگری و روی هم رفته بهبود وضعیت معیشت مردم استوار بوده است.

کاندیداها هر کدام به ظن خویش به موضوع توسعه شهرستان و حوزه انتخابیه مهاباد ورود کرده و با توجه به تجربه و تخصصی که داشته اند از منظر خود راه حل هایی برای پیشرفت و آبادانی هرچه بیشتر مهاباد ارائه کردند.

اگر بر این باور باشیم که «حاکمان»، «جامعه و بخش خصوصی» و «سمن‌ها و نهادهای مدنی» سه اصل اساسی توسعه محسوب می‌شوند و اگر در کنار هم قرار بگیرند، می‌توانند جامعه را در مسیر پیشرفت قرار دهند باید زمینه کافی برای بروز ظهور هرکدام از این ارکان فاهم شود.

انتخابات فرصت مغتنمی برای حضور مردم در عرصه اداره امور کشور با استیفای حق خدا دادی در تعین سرنوشت است.

انقلاب اسلامی ایران مبتنی بر مشارکت مردم و شعارهای انقلاب نیز برخاسته از بطن جامعه بوده و آحاد مردم با حضور پرشور خود در طی چهار دهه اخیر نقش اساسی و تعین کننده ای در شکل گیری و تداوم نظام جمهوری اسلامی داشته اند.

بر اساس اصل ششم قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران، اداره حکومت و قانون گذاری در چار چوب اصول قانون اساسی با اداره و نظر ملت تعیین می گردد و برگزاری انتخابات در حقیقت تبلور اراده و خواست مردم می باشد.

سازمان‌های مردم‌نهاد با فعالیت‌های گسترده در حوزه‌های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، معیشت، محیط زیست، جوانان، ازدواج و اشتغال بالایه های درونی جامعه در ارتباط هستند.

طبق قانون این تشکل ها از ورود به فعالیت‌های سیاسی و دسته‌بندی‌های حزبی منع شده‌اند و استنباط این است که این تشکل ها در فرایند انتخابات باید بی طرف باشند، اما این بی طرفی نباید به تفاوتی تبدیل شود. بدیهی است که اعضای سمن ها می‌توانند مطالبات و انتظارات خود را به نمایندگان آینده مجلس اعلام و با تقویت روحیه مشارکت‌جویی و بصیرت افزایی مردم، نقش موثری در مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح ایفا کنند.

به عبارت دیگر یکی از وظایف اصلی سازمان های مردم نهاد مطالبه ‌گری است و به نظر می رسد دوران انتخابات بهترین فرصت برای انعکاس خواسته ها و گرفتن تعهد از کاندیداها با هدف تحقق وعده های تبلیغاتی در حوزه کاری خود و جامعه هدفشان به شمار می رود.

موضوعی که گویا دغدغه مدیران تشکل های مردم نهاد در سطح شهرستان مهاباد که دارای ۳۵ تشکل فعال است نبوده است.

انتهای پیام/گفتگو