دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, 1 مارس 2020 / ساعت 14:23:56
  • شناسه خبر: 5712

ایران و توافق صلح آمریکا و طالبان

روز شنبه (۹۸/۱۲/۱۰) توافقی چهار صفحه ای در کشور قطر بین آمریکا و طالبان افغانستان امضا شد که بر اساس آن گامی مهم در خروج آمریکا از کل منطقه خاورمیانه برداشته میشود. در توافقنامه زلمای خلیل زاد ( نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان ) با ملا عبدالغنی برادر ، معاون سیاسی طالبان ، اینگونه […]


روز شنبه (۹۸/۱۲/۱۰) توافقی چهار صفحه ای در کشور قطر بین آمریکا و طالبان افغانستان امضا شد که بر اساس آن گامی مهم در خروج آمریکا از کل منطقه خاورمیانه برداشته میشود.

در توافقنامه زلمای خلیل زاد ( نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان ) با ملا عبدالغنی برادر ، معاون سیاسی طالبان ، اینگونه مقرر شده است که ۱۳۰۰۰ نیروی آمریکایی در طول ۱۴ ماه ، خاک افغانستان را ترک و به غیر از هیات سیاسی مرسوم بین کشور ها ، هیچ آمریکایی ای در خاک این کشور باقی نخواهد ماند . طالبان نیز متعهد شده است که با القاعده قطع رابطه کرده و به فرایند مبارزه با داعش بپیوندد.

به ثمر رسیدن یازده مذاکره در طول دو سال با طالبان و پایان یافتن چهار دهه خشونت و بیست سال حضور آمریکا در افغانستان ، حاصل وعده ای است که دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ مبنی بر خارج کردن نیروهای آمریکایی از خاورمیانه داده بود و با پایان یافتن دوران ریاست جمهوری ترامپ در آبان ماه سال ۱۳۹۹ ، او اکنون به یکی از مهمترین وعده های تبلیغاتی خود مبنی بر خروج نیروهای آمریکا از خاورمیانه عمل میکند.

با توافق مذکور علاوه بر تحقق یکی از برنامه های اساسی ایران پس از شهادت سردار سلیمانی مبنی بر لزوم اخراج آمریکا از منطقه ، شاهد شکل گیری افغانستانی نسبتا امن تر با روابطی بسیار نزدیک تر و بهینه تر ( از جهات مختلف سیاسی ، امنیتی واقتصادی) با جمهوری اسلامی ایران خواهیم بود .

البته در دیدار چند ماه قبل ملا عبدالغنی برادر با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در آذر ماه ۹۸ ، بر خروج نیروهای آمریکایی ، تشکیل دولت همه شمول و آغاز مذاکرات بین الافغانی نیز تاکید کرده بود .

امنیت در افغانستان بخش مهمی از پازل منطقه ای امنیت برای ایران میباشد و استقرار صلح واقعی و بومی در خاورمیانه از خواسته های اصلی ایران در مدیریت تحولات منطقه ای در چهار دهه اخیر بوده است.

محمد رضوی قره قشلاق
انتهای پیام/
گفتگو