دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: سه‌شنبه, 3 مارس 2020 / ساعت 16:54:14
  • شناسه خبر: 5743

کرونا و آموزه های سیاسی – اجتماعی آن در ایران

به نظرم مهمترین کارکرد سیاسی ویروس کرونا و کارویژه اجتماعی آن ، القای احساس آسیب پذیر بودن کشور به مردم در بزنگاه های حساس سیاسی و اجتماعی و تلاش ان برای تاثیرگذاری بر جو روانی کشور بوده و اتفاقا برخی نارسایی ها و نوسانات اقتصادی موجود در بازار نیز نشان داد که ممکن است در […]

به نظرم مهمترین کارکرد سیاسی ویروس کرونا و کارویژه اجتماعی آن ، القای احساس آسیب پذیر بودن کشور به مردم در بزنگاه های حساس سیاسی و اجتماعی و تلاش ان برای تاثیرگذاری بر جو روانی کشور بوده و اتفاقا برخی نارسایی ها و نوسانات اقتصادی موجود در بازار نیز نشان داد که ممکن است در برهه های از زمان ، دشمن با خلق گفتمان هایی ناروا ، بدنه اجتماعی سیاست و اقتصاد را ( هر چند در کوتاه مدت ) تحت تاثیر قرار دهد. وضعیتی که با گذشت ۴۱ سال از عمر انقلاب نیازمند مداقه و تدقیق فراوانی است.

اگر راهبرد دشمن در مورد ایران ، بر استفاده سیاسی از تمامی تحولات درونی و بیرونی و حتی از ویروس کرونا طراحی شده باشد، اما استراتژی ما می بایست بر تقویت جامعه پذیری سیاسی شهروندان و رساندن جامعه به حدی از توان همیاری و همدلی عمومی و بهینه سازی اعتماد به حاکمیت ، طراحی شود.

در حوادث چند روز اخیر کشور اسلامی ایران در بحث کرونا ، با اخبار متنوعی از کمبود ماسک ، مواد ضدعفونی و گرانی اقلام متنوع خوارکی مواجه شده ایم اما همیشه در مثال هایمان از نحوه برخود چینی ها ، ژاپنی ها و اروپائیان از مدیریت اقلام گران و کمیاب در کشورشان دربرهه های زمانی مختلف صحبت شده است .

واقعیت این است که کارنامه ما در بحث جامعه پذیر سازی سیاست ها و ارتقای فرهنگ همیاری اجتماعی در برهه های حساس و در عین برخورداری از فرهنگ عمیق دینی و اسلامی ، نمره مورد انتظار را کسب نخواهد کرد و لازم است برنامه ریزی ها و پروسه های عمیق و دقیق آموزشی – اجتماعی در کشور طراحی شود.

معتقدم اگر قرار باشد که پروژه دشمن برای ایجاد واگرایی بین دولت و ملت ایران با شکست مواجه شود ، راهکار آن تقویت حس اتفاق ملی ایرانیان بر مقابله با دشمن در خاکریزهای مختلف سیاست ، بهداشت و سلامت ، فرهنگ و اقتصاد خواهد بود.

اینکه بستر ها وبایسته های اعتماد عمومی و اتفاق ملی تمامی ایرانیان به کشورداری حاکمان و ملزومات آنها ، چگونه و چه زمانی و در کدام مسائل ، ایجاد شده و استمرار می یابند ، نیازمند تحلیل و موشکافی های شیرین و فراوان سیاسی و اجتماعی است.

محمد رضوی قره قشلاق

انتهای پیام/
گفتگو