دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, 11 مارس 2020 / ساعت 14:13:32
  • شناسه خبر: 5790

نماینده‌ی کی؟

این روزها جامعه گرفتار ویروس کروناست، مدارس و مراکز آموزش عالی و حتی مراسمات عزا و عروسی، نماز جمعه و جماعت، ترمینال، هتل‌ها و رستورانها تعطیل شده اند، کاسبان در بازار و بازارچه ها و تاناکورا به امید فروکش کردن احتمال شیوع این ویروس از خیر فروش دم عیدشان گذشته اند و کرکره مغازه هایشان […]

این روزها جامعه گرفتار ویروس کروناست، مدارس و مراکز آموزش عالی و حتی مراسمات عزا و عروسی، نماز جمعه و جماعت، ترمینال، هتل‌ها و رستورانها تعطیل شده اند، کاسبان در بازار و بازارچه ها و تاناکورا به امید فروکش کردن احتمال شیوع این ویروس از خیر فروش دم عیدشان گذشته اند و کرکره مغازه هایشان را پایین کشیده اند.

بسیاری از مالکان از تنفس در اخذ اجاره بهای املاک خود از مستاجرینشان خبر داده اند.

دولت هم هرچند ناکافی، شرایط را برای جامعه‌ی دست به گریبان با کرونا تسهیل کرده، تعویق در مطالبه بهای مصرف انشعابات آب و برق و گاز، مالیات، تمدید تخفیفات شهرداری و … همه و همه برای آسان کردن این شرایط سخت بر مردم بوده است.

از مجری برنامه تلویزیونی تا وزیر و وکیل و شخص رییس جمهور از مردم خواسته اند در خانه هایشان بمانند.

همزمان خودروهای در ورودی به شهرها و به تبع آن در مهاباد نیز ضد عفونی و گندزدایی میشوند، کوچه ها و معابر و در بعضی موارد اماکن عمومی نیز ضدعفونی شده اند و می شوند.

در این میان هستند کسانی که نه مغازه دارند و نه مستمری یا حقوق بگیر جایی هستند، کارگران فصلی، دستفروشان زباله گردها و بسیاری از مشاغل که هرچند درآمد چندانی برای فاعلانشان ندارند از تعطیلی بازار و منع اجتماعات نانشان آجر و سفره کوچک و محقرشان خالی تر از همیشه شده است.

آبرومندان تلاشگری که سالها صورتشان را با سیلی درآمد بخور نمیر دست فروشی سرخ نگه داشته اند، اکنون بیش از هر زمان دیگری گرسنه اند.

هرچند در لابلای اخبار کرونایی گاهی به برخی اظهار نظرها در خصوص توجه به این دست اقشار ضعیف جامعه به چشم می خورد، اما متاسفانه تا به امروز دغدغه‌ی جدی ای در بین مسئولان خصوصا نمایندگان مجلس که قرار است زبان مطالبه گر مردم باشند در این باره دیده نشده است.

همان نمایندگانی که در ایام انتخابات خود را قهرمان فقرا می نامیدند و بر خلاف ادعاهای مردم فریب در بزنگاههای مختلف از جمله گرانی ۳۰۰ درصدی بنزین ترجیح دادند سکوت کنند و زیپ دهانشان را باز نکنند.

معلوم نیست استدلال آقایان در نادیده گرفتن فقرا در چنین شرایط سختی چیست و از کدام نحله‌ی فکری نشات میگیرد.

✅ @mokrianirگفتگو