شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: سه‌شنبه, 9 ژوئن 2020 / ساعت 17:59:06
  • شناسه خبر: 6057

فراکسیون اهل سنت و انتخاب نماینده مهاباد به عنوان رئیس آن

رسانه ها از انتخاب جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد بە عنوان رییس فراکسیون اهل سنت مجلس یازدهم شورای اسلامی خبر دادند. خبری دهن پر کن که با جاگذاری عبارت ریاست در تیتر آن به نحوی اغواگرانه و شاید ناخواسته از موفقیتی قابل توجه توسط این نماینده خبر می دهد. بر اساس تعریف فرهنگ عمید، فراکسیون […]

رسانه ها از انتخاب جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد بە عنوان رییس فراکسیون اهل سنت مجلس یازدهم شورای اسلامی خبر دادند.

خبری دهن پر کن که با جاگذاری عبارت ریاست در تیتر آن به نحوی اغواگرانه و شاید ناخواسته از موفقیتی قابل توجه توسط این نماینده خبر می دهد.

بر اساس تعریف فرهنگ عمید، فراکسیون گروه‌های همفکری است که در داخل یک حزب یا مجمع به وجود می‌آیند؛ یکی از کارکرد‌های فراکسیون‌ها در مجلس شورای اسلامی است که نام ها، اهداف و کارکرد‌های مختلفی داشته و تعدادی از آن‌ها از حیز انتفاع خارج شده اند.

طبق قانون نانوشته‌ای، فراکسیون‌ها بازوی مشورتی کمیسیون‌های تخصصی محسوب می‌شوند، ولی چنین خروجی از عملکرد فراکسیون‌های غیرسیاسی کمتر دیده شده و آن‌ها بیشتر جنبه زینتی و یا حتی تبلیغاتی داشته اند.

بر طبق گزارشات موجود در مجلس دهم بالغ بر ۶۰ فراکسیون تشکیل شده بود که فراکسیون های نظیر زیتون و دانه های روغنی، جاده ابریشم، امامزادگان، فضای مجازی، پاسخگو، حج و زیارت، عشایر و اهل سنت  از جمله آن شمار می روند.

سابقه چندین دوره ای ریاست بر این فراکسیون ها از جمله فراکسیون اهل سنت نشان می دهد که این عنوان هرساله و در طول دوره های مختلف مجلس بین نمایندگان متقاضی توزیع شده تا جایی که افرادی نظیر مرحوم ادب، قسیم عثمانی، رسول خضری و جلال جلالی زاده هم به عنوان رئیس آن انتخاب شده اند.

با این حال تعدادی از این فراکسیون‌ها از جمله اهل سنت خاموش و تشریفاتی بوده و به طور منظم جلساتی تشکیل نداده اند و یا حتی منحل شده و فقط نامی از آن‌ها مانده است؛ فراکسیون‌هایی که با هدف رفع مشکلات در حوزه‌های مختلف تشکیل شده و جز تعداد انگشت شماری از آن ها، مابقی دستاوردی متناسب با اهداف شکل‌گیری شان به ارمغان نیاورده اند و تنها عملکردشان به انتشار یک بیانیه و موضع گیری رسانه ای یا دیدار چند نفره با فلان مسئول و انتشار تصاویر آن ذیل عنوان رئیس و نائب و منشی و سخنگو در جراید بوده که این موضوع نشان از خلایی در نظارت بر عملکرد فراکسیون‌ها دارد که انتظار می‌رود بهارستان نشینان سنی در دوره یازدهم که نماینده مردمانی هستند که با هزاران مشکل ریز و درشت از جمله کولبری، بیکاری، قاچاق و معیشت دست به گریبان هستند، فارغ از نطق های بی اثر رسانه ای فکری برای آن کنند.

انتهای پیام/گفتگو