شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: چهارشنبه, 17 ژوئن 2020 / ساعت 16:25:30
  • شناسه خبر: 6108

هشدار به شهروندان در مورد مصرف خودسرانه دگزامتازون

  از روز گذشته خبرهایی منتشر شده است که احتمالا مصرف دگزامتازون در بیماران بدحال کرونایی میتواند سودبخش باشد. در این اخبار روی قیمت ارزان این دارو تاکید شده و آن را بعنوان جایگزین داروهای تخصصی تر در کشورهای با اقتصاد ضعیف معرفی کرده است. دگزامتازون چیست؟ دارویی از دسته کورتیکواستروئیدها یا کورتون ها بوده […]

 

از روز گذشته خبرهایی منتشر شده است که احتمالا مصرف دگزامتازون در بیماران بدحال کرونایی میتواند سودبخش باشد.

در این اخبار روی قیمت ارزان این دارو تاکید شده و آن را بعنوان جایگزین داروهای تخصصی تر در کشورهای با اقتصاد ضعیف معرفی کرده است.

دگزامتازون چیست؟

دارویی از دسته کورتیکواستروئیدها یا کورتون ها بوده که با اشکال آمپول ، قرص و قطره چشمی در دسترس است ، این دارو ضد التهاب است و در موارد ضروری با تشخیص پزشک در دوزهای محدود تجویز میگردد.
صدها مقاله معتبر در مورد عوارض جانبی آن منتشر شده است که کاهش سیستم ایمنی بدن یکی مهمترین این عوارض است و به همین دلیل میتواند وخامت بیماران کرونایی را افزایش دهد ، سیستم ایمنی بدن شما مهمترین نیرویی است که با بیماری های عفونی از جمله کرونا مبارزه میکند لطفا با مصرف خودسرانه دارو علی الخصوص دگزامتازون آن را تضعیف نکنید.

چرا دگزامتازون را در کرونا مفید دانسته اند ؟

در مواردی خاص از بیماران بدحال کرونایی و با در نظر گرفتن نتایج آزمایشات و وضعیت بالینی بیمار ، ممکن است پزشک دوزهای پایین و محدودی از کورتونها را تجویز کند ، تاکید میشود که فقط پزشک میتواند این شرایط را تشخیص و زمان و مقدار دوز لازم را تجویز کند.

دکتر شورش حیدری، داروساز

انتهای پیام/گفتگو