شنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: جمعه, 26 ژوئن 2020 / ساعت 17:26:24
  • شناسه خبر: 6164

اطلاعیه جامعه روحانیت اهل سنت پیرانشهر در محکومیت حملەی وحشیانە بە دکتر ابوترابی

روحانیون پیرانشهری طی بیانیه حمله به یک پزشک در بیمارستان این شهرستان را محکوم کردند. آوای سنت : تصویر، وحشتناک و غیر قابل تحمل بود و خبر آن بسی جای شرمساری و نومیدی … درست در میانه دورانی که فداکاری های کادر درمان، اعتراف فراگیر اجتماعی را به نقش بدون جایگزین ایشان باعث شده است، خبر خشونت […]

روحانیون پیرانشهری طی بیانیه حمله به یک پزشک در بیمارستان این شهرستان را محکوم کردند.

آوای سنت : تصویر، وحشتناک و غیر قابل تحمل بود و خبر آن بسی جای شرمساری و نومیدی …
درست در میانه دورانی که فداکاری های کادر درمان، اعتراف فراگیر اجتماعی را به نقش بدون جایگزین ایشان باعث شده است، خبر خشونت عریان خانواده یا همراهان یکی از متوفیان کرونایی پیرانشهر نسبت به یکی از کادر درمان بیمارستان شهر، چون صاعقه ای روان شهروندان را دچار جزر و مدی بهت آور کرد. نیک می دانیم که امروز وحشت از ابتلا به کرونا، نزدیک ترین افراد خانواده را از همدیگر گریزان کرده است و پرستاری از بیماران، یکی از مصائب خانواده ها محسوب می گردد. و نیاز به بازگویی نیست که کادر درمان چقدر فداکارانه خط مقدم مبارزه علیه این پاندمی را پر کرده است.

بدون تردید هیچ پول و حقوق و سرمایه ای نمی تواند توجیه گر این نقش خطیر باشد و کار ایشان در این شرایط سخت، که تحریم های کمرشکن خارجی و کمبودهای ناشی از ضعف مدیریت داخلی، مبارزه علیه این بیماری را تبدیل به یک ابرچالش کرده است، تفسیری غیر از عشق به همنوع ندارد. کادر درمان خطر را به جان می خرد که از جان دیگران محافظت کند و این لطف را انسان نمی تواند جبران کند و ما راهی جز اعتراف به این ناتوانی نداریم و امیدواریم و ایمان داریم که خالق انسان، ایشان را از باران رحمت سرشار خویش سیراب خواهد کرد.

خشونت گر چه جزئی از سرشت بشر و غرایز اوست و زندگی عاری از خشونت، اتوپیایی بیش نیست، لیکن آن هم قواعدی دارد و اخلاق خشونت، به توجیه یا تقبیح مصادیق خشونت می پردازد. برخی از مصادیق خشونت، دارای توجیه اخلاقی هستند و برخی نیز باعث نزاع های نظری شده و افرادی معتقد به مشروعیت آن و برخی باورمند به قبح آن هستند. لیکن موردی که در شهر ما صورت گرفت، بدون ادنی تردیدی، وجه غیرانسانی و غیرقابل توجیه خشونت بود، که لزوم بازخوانی بسترهای خانوادگی و اجتماعی منجر به تولد چنین مواردی را آشکار می کند. شاید در این وجیزه مجالی برای تحلیل فنی و مبسوط آن نباشد، لیکن تردیدی نیست که تمام نهادهای اجتماعی، نظیر خانواده، نهادهای آموزشی، نهادهای فرهنگی، نهادهای دینی، نهادهای سیاسی، نهادهای مدنی،اصحاب شبکه های اجتماعی و سایر ارکان جامعه، دارای نقش مستقیم و غیرمستقیم با ضریب های متفاوت در خلق این بستر وحشتناک هستند. باید والدین، مسئولان سیاسی، روحانیون، آموزگاران مدارس و اساتید دانشگاه، فعالان مدنی و سیاسی، و نهادهای متبوع این اقشار، ضمن اعتراف به شکست خویش در تربیت نسلی قابل اتکا، به واکاوی علل و راهکارهای خروج از این بحران که بخشی از آن ناشی از دوران گذار است، بپردازند.لیکن مسئله غیر قابل انکار، این است که با هر متر و معیاری به تحلیل این واقعه می پردازیم، نامأنوس بودن آن ملموس بوده و غیر قابل پذیرش است.

خشونت عریان نسبت به کادر درمان، در حالی که ادنی تقصیری متوجه ایشان نبوده و کمبودهای موجود، نه تنها تقصیر ایشان نیست، بلکه بزرگترین تهدید علیه آن هاست، در قاموس امت اسلام و ملت کرد نمی گنجد. انسان مسلمان، قدردانی از مخلوق را قدردانی مستقیم از خالق انسان می داند و ملت کرد، ملتی قدرشناس است که هرگز در تاریخ سرشار از افتخار خویش، سابقه نمکدان شکنی نداشته است. مردم فهیم پیرانشهر خود را از نظر اخلاقی بدهکار کادر درمان و جامعه پزشکی دانسته و جامعه روحانیت پیرانشهر به نیابت از این مردم فهیم و قدرشناس، ضمن معذرت خواهی از کادر درمان و دلجویی از جناب دکتر ابوترابی و همکاران مضروبشان، از ایشان و جامعه پزشکی کشور می خواهد، که این حرکت سبعانه را صرفاً به پای مرتکبان آن بنویسند، چون تعمیم این حرکت به مردم یک شهر یا در مقیاسی وسیع تر، نسبت دادن آن به مردم شریف کرد، بدون تردید امری منصفانه نخواهد بود و لذا امیدواریم این اشتباه که در قباحت آن تردیدی نیست، بهتعمیق شکافهای اجتماعی منجر نگردد و روابط همنوع دوستانه کادر زحمتکش درمان با مردمان شریف این دیار خدشه دار نشود.

والسلام علی من اتبع الهدی
جامعه روحانیت اهل سنت شهرستان پیرانشهر

انتهای پیام/گفتگو