چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج‌شنبه, 2 جولای 2020 / ساعت 21:07:16
  • شناسه خبر: 6221

شلماش فروشی شهرداری سردشت تکذیب شد

  طی روزهای گذشته خبرگزاری کردپرس اقدام به انتشار مصاحبه ای با «رئوف آذری» یکی از فعالان محیط زیست در شهرستان سردشت تحت عنوان «فروش آبشار شلماش عجیب اما واقعی!» نموده است. مصاحبه ای که «آذری» به عنوان مصاحبه شونده در گفت‌وگو با خبرنگار مکریان، ادعای فروش ابشار شلماش توسط شهرداری را تکذیب و مسئولین […]

 

طی روزهای گذشته خبرگزاری کردپرس اقدام به انتشار مصاحبه ای با «رئوف آذری» یکی از فعالان محیط زیست در شهرستان سردشت تحت عنوان «فروش آبشار شلماش عجیب اما واقعی!» نموده است.
مصاحبه ای که «آذری» به عنوان مصاحبه شونده در گفت‌وگو با خبرنگار مکریان، ادعای فروش ابشار شلماش توسط شهرداری را تکذیب و مسئولین از جمله شهردار و مدیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی سردشت نیز آن را غیر واقعی و مضحک دانستند.

اولین اقدام خبرنگار مکریان برای پیگیری این موضوع گفتگوی تلفنی با رئوف آذری، مدرس دانشگاه، فعال رسانه ای و محیط زیست شهرستان سردشت بود.
آذری با بیان اینکه طی روزهای گذشته یک خانم با وی تماس گرفته مصاحبه‌ای صورت داده گفت: حقیقتاً انتشار این مطلب از زبان بنده بسیار مضحک بود و شوکه شدم، زیرا از آنجایی که بیش از ۲۹ سال از سابقه فعالیت فرهنگی و اجتماعی دارم و مدیریت چندین دوره ای دانشگاه را بر عهده داشته ام، تصور اینکه بنده چنین ادعایی کرده باشم نه تنها برای من بلکه برای بسیاری از دوستان غیر قابل قبول بود، موضوعی که همان لحظه با انتشار یک یادداشت کوتاه آن را تکذیب نمودم و در تماس با همان خبرنگار معلوم شد که ایشان مرتکب یک خطا شده اند که امیدوارم اصحاب رسانه با رعایت اخلاق و اسلوب و قواعد حرفه ای، اصل امانتداری را رعایت نمایند.
وی با بیان اینکه اعتقاد دارد همیشه باید از نهادهای انتخابی حمایت شود، اما نه از خطاهای شان گفت: متاسفانه در شرایط فعلی شوراها اسلامی و شهرداری ها قرار دارند و دیوار شان برای نقد از همه کوتاه تر است، اما هر صاحب رسانه و فعال رسانه‌ای که کوچک‌ترین سواد در حوزه کاری خود را داشته باشد به محض خواندن این مطالب متوجه می شد که این ادعاها واقعیت ندارند، زیرا اساساً شهرداری سردشت قانونا مجوز هیچ دخل و تصرفی در آبشار شلماش ندارد، چون‌که این آبشار خارج از محدوده شهری و حوزه استحفاظی شهرداری واقع شده است.

شهردار سردشت نیز در این باره به خبرنگار مکریان گفت: آقای «آذری» یکی از شخصیت های قابل احترام برای ما هستند و همان لحظات اولیه اعلام کردند که برخی ادعا های منتشر شده در این مصاحبه از جانب ایشان نبوده و احتمالاً استنباط شخص خبرنگار بوده باشد.
«کامیل رسولی» در این باره افزود: متاسفانه طی ماههای اخیر برای چندمین بار است که شاهد این دست تخریب‌ها علیه شورا و شهرداری سردشت هستیم، تصور ما این است که به دلیل نزدیک شدن یه ایام انتخابات شوراها، دسته‌ای از افراد پشت پرده می‌خواهند، ذهنیت عمومی مردم سردشت را علیه خادمان شان در شهرداری و شورای شهر مشوش کنند تا از این طریق بتوانند به مقاصد خود برسند.
پیگیری موکریان تنها به مصاحبه شونده و شهردار سردشت منتهی نشد، «محمدی» رئیس میراث فرهنگی سردشت نیز در این باره گفت: از آنجایی که بنده شناخت بسیار خوبی از آقای «آذری» داشتم همان لحظات اولیه با او تماس گرفتم و موضوع را به اطلاع ایشان رساندم.
الحق و الانصاف ایشان هم در کوتاهترین زمان موضوع را رسماً تکذیب کردند، اما باید در خصوص شلماش بگویم؛ این آبشار در سال ۹۶ به عنوان یک میراث ملی به ثبت رسیده و نه شهرداری و نه هیچ نهاد دیگری حق دخل و تصرف در آن را ندارند.
وی در باره خبر منتشر شده در خصوص اخذ عوارض از گردشگران ورودی به این آبشار هم گفت: این موضوع هم صحت ندارد، زیرا هزینه‌ای که دوتن از مالکین زمین های مجاور آبشار از گردشگران اخذ می کنند تنها برای استفاده از پارکینگ است.
مسئول میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی سردشت در این باره افزود؛ در ادوار گذشته به دلیل نبود زمین مناسب برای ایجاد پارکینگ جهت خدمت رسانی به گردشگران حاضر در این آبشار ، جمعی از مسئولین شهرستان اعم از شورا و شهرداری و… از مالکان این زمینها درخواست کردند که زمین خود را که کاربری باغی و زراعی داشت به پارکینگ تبدیل کنند.
موضوعی که با رضایت انها همراه شد و هم اکنون هم تنها هزینه ای که مسافران حاضر در آبشار شلماش اخذ می‌شود، مبلغ ناچیزی بابت استفاده از پارکینگ است که هیچ ارتباطی با مدیران شهرستانی از جمله شورا شهرداری ندارد.

انتهای پیام/گفتگو