دوشنبه ۵ آبان ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: دوشنبه, 6 جولای 2020 / ساعت 17:47:27
  • شناسه خبر: 6243

تقلای بشریت : از سنت تا فراپست مدرنیسم / به من دست نزن!

  دیروز مشغول خواندن ترجمه ای از کتاب اسلاوی ژیژگ به نام « هراس جهانی ، کووید ۱۹ جهان را می لرزاند» بودم . ژیژگ در این کتاب معتقد است که ویروس کرونا ، انسانها را به یکدیگر نزدیک تر کرده و ما شاهد شمه هایی از ظهور مجدد کمونیسم در جهان پساکرونایی هستیم . […]

 

دیروز مشغول خواندن ترجمه ای از کتاب اسلاوی ژیژگ به نام « هراس جهانی ، کووید ۱۹ جهان را می لرزاند» بودم .

ژیژگ در این کتاب معتقد است که ویروس کرونا ، انسانها را به یکدیگر نزدیک تر کرده و ما شاهد شمه هایی از ظهور مجدد کمونیسم در جهان پساکرونایی هستیم .

راست میگوید .

معتقدم اشتراک بشریت در یک درد جهان گیر ؛ رغبت انسانها برای کمک به یکدیگر و نگرانی از سرنوشت همدیگر و در عین اجبار برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی ( به تعبیر اقای روحانی ) و روزی هزاران بار تقلا برای گفتن این جمله که « به من دست نزن » ( به قول اسلاوی ژیژگ ) ، بشریت را برای فهم وراجسمانی از وجود بشری و شناخت باطنی همدیگر مشتاق تر کرده است .

برساخته ی چنین انگاره هایی اگر در جهان امروز ، انسان را به دوری از جنگ ، پذیرش صلح با آغوش باز و پذیرش همدیگر به عنوان بخشی از پازل سلامت دیگری فرانخواند ، پس باید به حال انسان از نوع بشربودنش گریخت.

بیایید از دورن به همدیگر نزدیک شویم ، با اینکه میدانیم روزی ۲۵۰ هزار کودک یمنی در خطر قحطی و گرسنگی هستند ، با اینکه میدانیم طبق آمار یونیسف هر روز ۲۲ هزار کودک بر اثر گرسنگی ناشی از سوء تقذیه در جهان از دنیا میروند ، با اینکه میدانیم هر روز ۸۰۰ هزار انسان در جهان ، چیزی برای خوردن ندارند ، با اینکه میدانیم یک نفر از هشت نفر در جهان ، با معضلی به نام گرسنگی روبروست و هزاران عبارت دیگر از این نوع دانستنی ها… ، اما واقعا بشر به کدام سو میرود؟

به نظرم انسانیت را باید مدیون کرونا دانست !!

بشریت تازه فهمیده که چه چیزهایی باید از کووید ۱۹ یاد بگیرد : در ترازوی کرونا ، امپریالیست با جهان سومی ، آسیایی با اروپایی ، ایرانی و آمریکایی فرقی ندارد . او آمده است که انسان بودن و تعالی روح بشری را به ما یاد دهد اما حیف که به قول هگل ، تنها چیزی که از تاریخ آموختیم این است که هیچ چیزرا از تاریخ نمی آموزیم .

انسانی که گرگ انسان بود ، اینک فهمیده که در مقابل کرونا ، باید در کنار هم باشد تا مثلا دارویی را برای آن پیدا کند .

بدون شک او موفق خواهد بود اما تاریخ ، سرگذشت انسانها را اینگونه شرح داده که او شاگردی زیرک اما کم حافظه است . او از هیچ چیزی درس نمیگیرد …
و این داستان همچنان ادامه خواهد داشت..‌‌.
محمد رضوی قره‌قشلاق

انتهای پیام/گفتگو