چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: یکشنبه, 23 آگوست 2020 / ساعت 17:54:04
  • شناسه خبر: 6363

راهبرد فعلی آمریکا با محوریت ترامپ در قبال ایران

اساسا آمریکایی ها در قبال جمهوری اسلامی ایران قائل به همان منش و سیاستی هستند که خداوند متعال در آیه ۱۲۰ سوره بقره در قرآن کریم خطاب به پیامبر ص خود فرموده و رضایت دشمنان از ایشان را منوط به تبعیت تام از اهداف و برنامه های آنان دانسته است . به بیانی دیگر ممکن […]

اساسا آمریکایی ها در قبال جمهوری اسلامی ایران قائل به همان منش و سیاستی هستند که خداوند متعال در آیه ۱۲۰ سوره بقره در قرآن کریم خطاب به پیامبر ص خود فرموده و رضایت دشمنان از ایشان را منوط به تبعیت تام از اهداف و برنامه های آنان دانسته است .

به بیانی دیگر ممکن است رویکرد آمریکایی ها در قبال ایران و چگونگی مواجهه با جمهوری اسلامی در ایام حکومت جمهوری خواهان و یا دموکراتها ، روش های متنوعی داشته باشد اما هیچکدام در چرایی بکارگیری سیاست غلبه بر ایران تردیدی به خود راه نداده اند و لازم است این گزاره به عنوان چهارچوب اصلی سیاست های آمریکا در چهار دهه اخیر در قبال ایران مورد توجه قرار گیرد.

در شرایط فعلی که از یک طرف شاهد اتمام دوره ریاست جمهوری ترامپ بر ایالات متحده و از طرفی دیگر شاهد به اوج رسیدن تحریم های ظالمانه و بی رحمانه غرب بر علیه ایران هستیم ، آمریکایی ها سه راهبرد اساسی را در قبال ایران دنبال میکنند :

۱- ادامه ی تحریم های فلج کننده برای تحریک جنبش ها و اعتراضات درونی ( انفجار دورنی )به بهانه های اقتصادی و پروسه سازی فشار داخلی بر نظام به منظور وادارسازی ایران به شروع مذاکرات راهبردی جدید با غرب برای پایان دادن به تحریم ها.

۲- تحریک ایران برای خروج غیرمنطقی و احساسی از برجام و در نتیجه تلاش برای اقناع روسیه و چین و نیز محور اروپایی برجام برای قطع حمایت از این معاهده بین المللی و اتخاذ تصمیمات راهبردی در مورد ایران و در نتیجه تشدید فضای ضد ایران در محیط بین المللی و مخصوصا در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تصمیم گیری در مورد کشورهای به اصطلاح تهدید کننده ی صلح جهانی.

با این توضیح که ترامپ در تلاش است تا با تحریک ایران برای خروج کامل از برجام، علاوه بر اثبات ادعاهای واهی خود در مورد لزوم برخورد قاطع و جامع با تروریسم هسته ای ، موشکی و منطقه ای ایران ، فرصت جو بایدن ( رقیب دموکرات او در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰) برای بازگرداندن آمریکا به چهارچوب ناقص برجام را نیز از بین ببرد .

۳- اگر ترامپ بتواند ایران را از برجام خارج کرده و یا ایران را به قبول برجامی جامع تر وادار کند ، در هر دو صورت توانسته به یک پیروزی بزرگ بدون جنگ در قبال ایران دست یابد که به نظرم بهترین سورپرایز او برای اکتبر خواهد بود که توانسته است عناصر راهبردی و سه گانه قدرت ایران را به بهترین حالت ممکن محدود کند کمااینکه برآورد روانی این پیروزی در افکار عمومی آمریکا نیز اینگونه خواهد بود که ترامپ توانسته با راهبرد تحریم و فشار خردکننده ، ایران را مطیع و منزوی نماید و این مناسب ترین سوژه برای تبلیغ بهترین دستاورد او در سیاست بین المللی خواهد بود.

هر کدام از راهبردهای فوق که بتواند به هر اندازه ای افکار عمومی آمریکا را برای پذیرش موفقیت ترامپ در سیاست خارجی خود اقناع کند ، به همان اندازه به پیروزی وی در انتخابات آینده نیزکمک خواهد کرد.

نکته مهم ، نقش میزان موفقیت سیاست خارجی ترامپ در اقناع افکار عمومی داخلی آمریکا می باشد و علاوه بر اینکه موفقیت ترامپ در سیاست به اصطلاح مهار ایران با نقض و یا قبض و بسط معاهده برجام ، موجب اوج گیری گرایشاتی در صحنه بین المللی خواهد شد که از این پس هیچ کشوری به معاهدات بین المللی اعتماد نداشته و نظم جهانی با ویروس بزرگی به نام قانون شکنی ترامپیستی مواجه خواهد شد .

نکته مهم هوشیاری سیاستمداران ایرانی در مورد وقایع ، تحولات و تحریکات بین المللی است.

محمد رضوی قره قشلاق
دانشجوی دکترای جامعه شناسی سیاسی

انتهای پیام/دیدگـاه ها

گفتگو