سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
www.mokrian.ir

  • تاریخ: پنج‌شنبه, 12 نوامبر 2020 / ساعت 22:04:32
  • شناسه خبر: 6471

برای رسیدن به موفقیت، تنها کار اینست که شروع کنی!

  به گزارش مکریان، یکی از مهمترین سرمایه های کشور ما علاوه بر منابع و ثروت های بی شمار طبیعی و معدنی، نیروی انسانی پر انرژی و نخبه است. سرمایه ای که این روزها که دشمنان و بدخواهان این آب خاک کمر به خصم تاریخی و به قول خودشان کمرشکن با آن بسته اند، بیش […]

 

به گزارش مکریان، یکی از مهمترین سرمایه های کشور ما علاوه بر منابع و ثروت های بی شمار طبیعی و معدنی، نیروی انسانی پر انرژی و نخبه است.

سرمایه ای که این روزها که دشمنان و بدخواهان این آب خاک کمر به خصم تاریخی و به قول خودشان کمرشکن با آن بسته اند، بیش از هر زمان دیگری باید مورد توجه قرار گیرد تا هم مانع از هجرتشان شویم و هم چرخ های اقتصاد و صنعت و پیشرفت کشور بیش از پیش به سمت شکوفایی و کامیابی رهسپار شود.
یکی از این سرمایه های کشور، «مادح نوری» جوان کرد و نخبه ای است که با خبرنگار مکریان به گفتگو نشسته است.
وی متولد مرداد ماه ۱۳۶۸ در شهر زرینه استان کردستان که خود از آن به عنوان نگین برفی ایران یاد میکند، است.
او مدت چهار سال است که در مهاباد سکونت و اشتغال دارد.
وی که هم اکنون دانشجوی دکتراست، در کارنامه موفقیت های خود، کسب مقام دوم مسابقات آسیایی معماری در سال ۲۰۱۶ و مقام دوم مسابقات بین المللی معماری دانشگاهیان که در کیش برگزار شده را به ثبت رسانده است.

«نوری» در رشته خود از نفرات برتر کنکور ارشد بوده و جز ۷ نفر برتر آزمون فراگیر کشوری در سال به شمار می رود.
این نخبه کرد، در بین نفرات برتر در انتخاب بهترین مهندس دفتر فنی در ۹ شرکت اجرایی فعال در پروژه های استان البرز و شهرستان طالقان در سال ۲۰۱۹ بوده و پنج مقاله علمی ثبت شده در دانشگاهای خارج از کشور را به رشته تحریر در آورده است.

وی در معرفی خود میگوید، در خانواده ای پر جمعیت و روستایی به دنیا آمده ام، در دوران دانش آموزی بدلیل محدودیت و نبود سطح امکانات فعالیت زیادی جز کار کشاورزی نداشتم، بعد از تحصیلات دانشگاهی سریعاً در رشته تخصصی ام مشغول به کار شدم که شروع فعالیتم در شرکت نقش جهان پارس که به صورت حرفه‌ای و تخصصی به طراحی پروژه های تجاریی و مسکونی و مجتمع های تفریحی تجاریی بین راهی، پایانه های مسافربری، طراحی المانهای شهری و پارک های تفریحی و پارک بانوان تا پروژهای آسیایی که از آن جمله میتوان به عنوان نمونه به پروژه هایپر آواز سلیمانیه در اقلیم کردستان عراق اشاره کنم، آغاز کردم.
در این بین مدیریت مسئول دفتر فنی نقشه های اجرایی‌ و سابقه کاری در شرکتهای بزرگ کشور را هم تجربه کرده‌ام که میتوانم به حضور و فعالیت در شرکت نقش جهان اصفهان، هیراد تهران، پی گستران زنجان و ژیناب آوران کردستان ، قدرت اعتماد ارومیه و شرکت نگین غرب مهاباد اشاره نمایم.
البته متاسفانه امسال بدلیل شرایط کهولت سن و بیماری پدر و مادرم، نتوانستم در این شرکت ماندگار شوم که در آن به امورات نظارت و اجرا اشتغال داشتم.

چه تصمیمی برای ادامه فعالیت های علمی و پژوهشی در آینده دارید؟

به قول سقراط اندیشیدن به سرانجام هر کار باعث رستگاری است، نيازى نيست بدانى چطور قرار است به روياهایت برسى، تنها كارى كه لازم است انجام بدهی اينست كه شروع كنى و البته در کنار رسیدن به خواسته هایم همیشه این مهم را به خود گوشزد میکنم که رویاهایم باید به نفع مردمم هم باشد و آبادانی هرچه بیشتر شهر و دیارم را نیز در پی داشته باشد، یکی از برنامه های که برای رسیدن به آن در تلاش هستم موفقیت در مسابقات جهانی معماری ۲۰۲۲ در دانشگاه هاروارد آمریکاست انشالله امیدوارم بتوانم آن را کسب نمایم.
به طور کلی نیز وظیفه پژوهش و پیشرفت علمی یکی از مهم ترین و ادامه دارترین ملزومات بنده است، اما از یک طرف انجام این کار مستلزم صرف منابع مالی و تجهیزاتی فراوان است که به دلیل محدودیتهای معمول و عدم حمایت از سوی دستگاه‌های ذیربط امکان پذیر نیست و یا با سرعت کم انجام میشود.
البته میتوان به صورت تیتر وار بگویم به مستندنگاری معماری، ‌شکوفایی و ایده پردازی در روند معماری، پژوهش آموزش معماری در چرخه محیطی و فرهنگی، پژوهش تکنولوژیک سازمانی و مدیریتی و … این‌ها را در برنامه کاری‌ام گنجانده ام که انشالله بتوانم در هرکدام قدم کوچکی بردارم.

موفقیت هایی که تاکنون به دست آورده اید را ناشی از چه میدانید؟

به عقیده بنده، رمز موفقیت هرکسی خود باوری و اعتماد به خود است، هیچکس اتفاقی تاریخ ساز نمیشود و باید اصطلاحا از یک جایی خودت را اثبات کنی.
وقتی که تصور می‌کنید که قرار است مثلاً پنج سال دیگر دارای چه شرایط و امکاناتی باشید و به قول معروف آدم دیگری شوید، بستگی دارد به میزان تلاش و همتمان و از همه مهمتر اطلاعاتی که امروز به خورد ذهنمان میدهیم چقدر با آمال و آرزوهایمان همخوانی داشته باشد.

متاسفانه شرایطی پیش آمده که خیلی ها به محض رسیدن به کوچکترین موفقیت های علمی و پژوهشی به فکر مهاجرت می افتند، نظر شما چیست؟

من با مهاجرت اصلا موافق نیستم، چون در نهایت همه‌چیز بستگی به ذهن خودمان دارد. هر تفکری که ما به آن قدرت می‌دهیم، همان تفکر بر روی ما قدرت خواهد داشت و وقتى از ميان

درد رشد نكنیم، این درد است که در زندگی ما رشد خواهد كرد. به عبارت دیگر باید درهرموقعیتی اعتماد به نفس خود را حفظ کنیم و خود را به عنوان فردی توانا، با کفایت و دوست داشتنی در هر شرایطی تصور کنیم، آنوقت موفقیت و وضعیت بهتر خودش به سمت ما خواهد آمد.

امکانات و کمبود های موجود درکشور در ارتباط با تخصص شما چیست؟

واقعیت این است که در کشور ما در زمینه معماری قانون دندان گیر و قابل توجهی نداریم، تنها قوانینی که به آن استناد میشود در زمینه عمرانی آن هم ماده یک تاسیس شورای شهرسازی و معماری مصوب سال ۱۳۵۲ است آن هم برای هماهنگ کردن برنامه های شهرسازی به منظور ایجاد محیط زیست بهتر برای مردم و رعایت سبک های معماری سنتی و ملی است و در ادامه این قانون هیچ وظیفه ایی در حوزه معماری برای این شورا تایید تصویب نشده است.
حقیقت تلخ اینکه در دولت و در وزارتخانه ها احساس نیاز و تقاضا برای جامعه مهندسی وجود ندارد و این موضوع بسیار آزار دهنده است.

چه انتظاری از مسئولین برای حمایت از قشر نخبگان دارید؟

سالهاست که نخبگان از بی عدالتی و بی توجهی مدیران در سد کردن خلاقیت خود می‌نالند و مجبور در بارسفر بستن و آن ور آب زمینه اجرایی شدن نبوغ خود را جستجو کنند، زمینه ایی که آن سوی مرزها برای نخبگان ما فراهم میشود و فقط حسرت و نارحتی برای ما باقی میماند. سالهاست که جامعه ایرانی افسوس از دست دادن نخبگان خود را میخورند.
من از وزارت علوم وافرادی که تصمیم گیرنده هستند تقاضا میکنم که به نخبگان آینده بیشتر توجه کنند که در اثر بی توجهی مسیرشان را گم نکنند و دانش و تخصص توام با خلاقیت را درهمین دیار به به کار بگیرند.

انتهای پیام/دیدگـاه ها

گفتگو